Logo Strona główna   Pomoc    Przejdź w górę do witryny Biuletyn Politechniki Śląskiej
Z Życia Politechniki Śląskiej
Nr 13. Październik 2007
 
 
 
Z Życia Politechniki Śląskiej
Icon Z prac Senatu
Icon Kronika Rektorska
Icon Akty normatywne Uczelni
Icon Stopnie naukowe, tytuły, stanowiska
Icon Dział Współpracy z Zagranicą informuje
Icon Z życia CKI
Icon Działalność CEK
Icon Wydarzenia
Icon Z życia studentów
Icon Politechnika Śląska w mediach
Icon Notatki przewodniczącego RGSzW
Icon Nowości Wydawnictwa
Icon Sport
Icon Kronika żałobna
 
 
 
 
Icon
WYDARZENIA

Powstanie Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej



15 października w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej.

Wzięli w niej udział rektor Politechniki Śląskiej prof. Wojciech Zieliński, minister transportu Jerzy Polaczek, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. Artur Tomasik oraz prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński. Spotkanie prowadził wicewojewoda Wiesław Maśka.

Zadaniem przyszłego Centrum będzie organizacja i koordynacja kształcenia kadry dla lotnictwa cywilnego przez współpracę ze szkołami średnimi, organizację studiów (inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych), organizację kursów kwalifikacyjnych, praktyk oraz staży studenckich i doktoranckich. Centrum ma też prowadzić prace i badania naukowe nad kluczowymi problemami lotnictwa cywilnego.

Dynamicznie rozwijające się w ostatnich latach lotniska cywilne, w tym również Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się portów lotniczych w naszej części Europy, potrzebują pracowników, którzy zajmują się m.in. stanem technicznym samolotów, kontrolą lotów, bezpieczeństwem i obsługą pasażerów, utrzymaniem pasów startowych. Według przewidywań w ciągu pięciu najbliższych lat lotnictwo cywilne będzie potrzebować 23 tys. pracowników. Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa ma odpowiedzieć na to zapotrzebowanie rynku.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego Politechnika Śląska zapewni kadrę merytoryczną, udostępni infrastrukturę dydaktyczno-szkoleniową i skoordynuje działania organizacyjne
i merytoryczne Centrum. Urząd Lotnictwa Cywilnego zapewni merytoryczną autoryzację programów nauczania, wykładowców i egzaminatorów w zakresie objętym bezpośrednio przepisami lotniczymi, zapewni też nadzór gwarantujący harmonizację realizowanych studiów, szkoleń i kursów z międzynarodowymi standardami lotnictwa cywilnego. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. natomiast udostępni infrastrukturę lotniskową na potrzeby kształcenia, jak również będzie się dzielić wiedzą praktyczną.

- Politechnika Śląska reaguje na bieżąco na zapotrzebowanie rynku. Rozwój lotnictwa cywilnego stwarza nam możliwość zaangażowania się w tworzenie Centrum, co wymaga zaangażowania wielu wydziałów Politechniki Śląskiej – mówił podczas uroczystości Rektor Politechniki Śląskiej prof. Wojciech Zieliński.

Paweł Doś

Porozumienie o współpracy z KZK GOP



23 października 2007 r. w auli Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej w Katowicach odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) z Politechniką Śląską i Akademią Ekonomiczną w Katowicach.

Porozumienia podpisali Rektor Politechniki Śląskiej prof. Wojciech Zieliński, Rektor Akademii Ekonomicznej prof. Florian Kuźnik, Prorektor ds. Organizacyjnych AE prof. Jerzy Gołuchowski, Przewodniczący Zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk oraz Prezydent Katowic a zarazem z-ca Przewodniczącego Zarządu KZK GOP Piotr Uszok.

Współpraca KZK GOP z obiema uczelniami trwa od wielu lat, jednak teraz zasady tej współpracy zostały usankcjonowane i ściśle określone odpowiednimi umowami. Zasadniczym celem współdziałania jest wykorzystanie dorobku naukowego, edukacyjnego i profesjonalnych doświadczeń obu uczelni, ich potencjału ekonomicznego, technicznego a zwłaszcza kadrowego z jednej strony, a z drugiej pozycji gospodarczej i społecznej KZK GOP, dla dalszych wspólnych poczynań. Podejmowane wspólnie działania mają służyć rozwojowi regionu oraz ułatwieniu realizacji statutowej misji i programów rozwojowych podpisujących umowy podmiotów.

Na Politechnice Śląskiej partnerem KZK GOP w zakresie umowy jest Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, ale w miarę potrzeb objęte umową mogą być także inne wydziały, na podstawie dodatkowych porozumień.

KZK GOP zobowiązuje się w ramach umowy do organizowania w trakcie roku akademickiego i podczas wakacji praktyk i staży studenckich. Praktyki obejmą projekty zdefiniowane przez KZK GOP, ale uzgodnione wspólnie z uczelnią i realizowane pod opieką merytoryczną wyznaczonych kierowników projektów pracujących w KZK GOP. Dodatkowo Komunikacyjny Związek Komunalny wyraża intencję zakupu wykładów, szkoleń i seminariów dla swoich pracowników, prowadzonych przez specjalistów z uczelni.

Z kolei Politechnika Śląska zobowiązuje się do umożliwienia swoim studentom realizacji w ramach przedmiotów projektowych i laboratoryjnych wybranych projektów określonych przez KZK GOP. Dotyczy to także wykonywania prac dyplomowych związanych z tymi projektami.

Umowa obejmuje także intensyfikację obszarów badawczo-rozwojowych i podejmowanie na tej podstawie projektów badawczych, rozwojowych i celowych. Ma temu służyć powołanie wspólnego zespołu składającego się z pracowników Politechniki i KZK GOP, którego celem będzie definiowanie nowych, wspólnych tematów badawczo-rozwojowych, finansowanych wspólnie w ramach programów ramowych, funduszy strukturalnych i innych dostępnych programów finansowania prac badawczo-rozwojowych. Wyniki tych prac mają być wzajemnie propagowane i prezentowane w kraju i za granicą.

Paweł Doś

Inauguracja roku akademickiego na Wydziale Górnictwa i Geologii


Otwarcie nowej sali wykładowej


Uroczyste posiedzenie Rady Wydziału poświęcone inauguracji roku akademickiego 2007/2008 połączonej z immatrykulacją studentów I roku na Wydziale Górnictwa i Geologii oraz oddaniem do użytku nowo wyremontowanej sali wykładowej zaszczyciło swoją obecnością wielu gości, których serdecznie powitał Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii prof. dr hab. inż. Krystian Probierz. Władze rektorskie Politechniki Śląskiej reprezentował Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem prof. dr hab. inż. Marian Dolipski, klasę polityczną Pani Poseł na Sejm RP Maria Nowak, zaś z urzędów i instytucji górniczych przybyli: Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Piotr Litwa, który jest równocześnie Prezesem Stowarzyszenia Wychowanków naszego Wydziału, Dyrektor Naczelny Głównego Instytutu Górnictwa prof. dr hab. inż. Józef Dubiński oraz Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej mgr inż. Janusz Olszowski. Na uroczystość przybyli przedstawiciele pracodawców: Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej mgr inż. Jarosław Zagórowski, członek Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń pan Marek Tokarz, reprezentant Katowickiego Holdingu Węglowego dyrektor Wojciech Kurak i Dyrektor ds. Inwestycji KWK Zofiówka mgr inż. Roman Olma.


Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez Prorektora Mariana Dolipskiego, Posłankę na Sejm RP Marię Nowak i Prezesa JSW Jarosłąwa Zagórowskiego


Uroczystość rozpoczęła się w nowo wyremontowanej sali wykładowej, gdzie w obecności Rady Wydziału i zaproszonych gości Dziekan złożył serdeczne podziękowania wszystkim dobrodziejom wspierającym nasz Wydział. Szczególnie gorące wyrazy podziękowania skierowane były do mgr inż. Jarosława Zagórowskiego – Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w głównej mierze sponsorowała remont, dzięki któremu Wydział wzbogacił się o supernowoczesną salę wykładową. Następnie Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii prof. dr hab. inż. Krystian Probierz w obecności Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem prof. dr. hab. inż. Mariana Dolipskiego wręczył wyróżnienia, które otrzymali:

- Pani Poseł RP Maria Nowak – medal „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej”;
- Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej mgr inż. Jarosław Zagórowski – medal 50-lecia Wydziału Górnictwa i Geologii.

Wyróżnieni wraz z Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem prof. dr. hab. inż. Marianem Dolipskim odsłonili w nowej sali wykładowej tablicę upamiętniającą darczyńców.


Prorektor Marian Dolipski wręcza indeksy studentom I roku


Dalsza część uroczystości poświęcona immatrykulacji studentów rozpoczęła się w auli Wydziału Górnictwa i Geologii radosnym „Gaudeamus” w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego. W przemówieniu inauguracyjnym Dziekan Wydziału Górnictwa i Geologii prof. dr hab. inż. Krystian Probierz przywitał studentów I roku studiów stacjonarnych, przedstawiając przy tym paradoks dotyczący zbyt małej liczby studentów tej formy studiów przy znacznie większych możliwościach kształcenia na Wydziale i przy ogromnym zapotrzebowaniu górnictwa na fachowe kadry. Zwrócił uwagę na nieprzypadkową obecność znakomitych przedstawicieli pracodawców, którzy bacznie obserwują naszych studentów i absolwentów, gdyż współczesne górnictwo wymaga znakomicie wykształconych fachowców posługujących się swobodnie zarówno komputerem jak i językiem obcym. Zwracając się do studentów, Dziekan utwierdził ich
w przekonaniu, że dokonali właściwego wyboru, podejmując trudy studiowania na Wydziale. Górnictwo bowiem będzie nadal potrzebne w formie bardziej właściwej dla potrzeb współczesnej rzeczywistości, respektując wymogi ochrony środowiska i realia ekonomiczne, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a więc uwzględniając zarówno ekonomikę, jak i dobro ludzi i przyrody. Dziekan zaapelował do studentów o wzajemny szacunek, koleżeństwo i kulturę w zdobywaniu wiedzy, którą będą mogli wykorzystać w całej Europie i dla całej Europy, wnosząc do niej tak potrzebne nowe impulsy i wartości.


Prof. Wiesław Blaschke wygłasza wykład inauguracyjny


Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Przemysłem prof. dr hab. inż. Marian Dolipski, przemawiając do studentów I roku, zwrócił uwagę na akademicki charakter uczelni, na której pracują znakomici naukowcy i dydaktycy. Podkreślił możliwość bezpośredniego kontaktu studentów na wykładach i seminariach z autorami podręczników akademickich.

Życzenia owocnej nauki a następnie pracy na rzecz nowoczesnego górnictwa życzył studentom Wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Piotr Litwa, który jest równocześnie Prezesem Stowarzyszenia Wychowanków naszego Wydziału, oraz Dyrektor Naczelny Głównego Instytutu Górnictwa prof. dr hab. inż. Józef Dubiński.

Akt ślubowania, poprowadzony przez Prodziekana ds. Studenckich dr. inż. Piotra Sobotę, włączył studentów I roku do społeczności akademickiej. Po przedstawieniu opiekunów roku
i poszczególnych grup studenckich nastąpiło uroczyste wręczenie indeksów przez Prorektora i Dziekana. W gronie studentów nowe koleżanki i kolegów powitał Przewodniczący Samorządu Studenckiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Piotr Tabor, zachęcając ich do czynnego udziału w życiu studenckim i pracach samorządu.


Dziekan prof. Krystian Probierz w sali Rady Wydziału dziękuje zaproszonym gościom


Po wysłuchaniu hymnu „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Akademickiego Zespołu Muzycznego, obecni wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „Przeszłość czy przyszłość górnictwa węgla kamiennego”, wygłoszonego przez prof. dr. hab. inż. Wiesława Blaschke, z którego jasno wynikało, że górnictwo węgla kamiennego w świecie przeżywa okres dynamicznego rozwoju. Po zakończeniu wykładu Dziekan Wydziału podziękował studentom, gościom oraz wszystkim osobom przygotowującym uroczystość. Szczególne podziękowania przekazał Dziekan na ręce pani prezes Katarzyny Dudek oraz pani dyrygent Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody dla Akademickiego Zespołu Muzycznego, który zakończył uroczystość Hymnem Górniczym.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, w sali Rady Wydziału Górnictwa i Geologii w luźnej atmosferze przy lampce wina grono profesorskie i zaproszeni goście mieli okazję do składania życzeń i wymiany poglądów na progu nowego roku akademickiego.

Piotr Sobota

Sympozjum Rzeczywistość jest wirtualna


 
W dniach od 3-5 października 2007 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyło się sympozjum pt. „Rzeczywistość jest wirtualna”. Organizatorem spotkania był Wydział Technologiczny Mechaniczny Politechniki Śląskiej oraz firma i3D Sp. z o.o., a swoim patronatem objął je Rektor Politechniki Śląskiej prof. Wojciech Zieliński.

Wykłady prowadzone m.in. przez gości zagranicznych miały na celu przybliżenie słuchaczom metod tworzenia i zastosowania wizualizacji trójwymiarowych. Zaproszeni goście, zakładając specjalne okulary, mieli okazję zwiedzić portal lotniczy w Katowicach-Pyrzowicach, zobaczyć przestrzenny obraz lądującego Boeinga oraz wirtualnie zwiedzić zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu.

W konferencji wzięli czynny udział przedstawiciele liderów technologii interaktywnej wizualizacji: Earl Dodd – reprezentujący IBM, Sean O’Brian – członek zarządu EON Reality Inc., Tom Lansford – przedstawiciel Nvidia na Europę, Marek Koźlak – przedstawiciel EON Reality na Wschodnią i Środkową Europę, Jakub Kochański z firmy i3D, profesorowie: Jerzy Świder, Arkadiusz Mężyk i Wojciech Moczulski z Politechniki Śląskiej, mgr Michał Latko z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Jan Parczewski – prezes firmy AutoR i prof. Teodor Winkler z CMG KOMAG. Przedstawili oni w swoich trójwymiarowych prezentacjach wizję przyszłości oraz zastosowanie technologii wirtualnej rzeczywistości.

Jakie są korzyści jej stosowania? Wizualizacje interaktywne umożliwiają poruszanie się po budynku, który jeszcze nie istnieje, zwiedzanie muzeów, zabytków, pomników przyrody czy sprawdzenie standardu hotelu, zanim się do niego wybierzemy. Pozwalają one także na zwiedzanie historycznych miejsc, których juz nie ma a które zostały zrekonstruowane. Wizualizacje umożliwiają również obejrzenie i umeblowanie mieszkania lub biura, zanim ono powstanie. Firmom projektującym obiekty architektury, maszyny, urządzenia, wyposażenie, meble czy pojazdy wirtualna rzeczywistość umożliwia sprawdzenie z każdej perspektywy – na zewnątrz i od środka – efektów pracy, a do tego w dowolnej chwili, w jakimkolwiek miejscu na świecie i w naturalnych rozmiarach. Technika ta daje wreszcie szansę przeprowadzenia szkoleń pracowników, np. z obsługi hali produkcyjnej, która dopiero jest montowana.

Organizator sympozjum – spółka i3D, mająca siedzibę w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej – jest jedyną firmą w Polsce oferującą w pełni interaktywne wizualizacje
i prezentacje. Patronem strategicznym firmy I3D jest EON Realisty Inc., spółka amerykańska specjalizująca się w technologii 3D i będąca światowym liderem w zakresie oprogramowania do wizualizacji interaktywnych.

Dotychczas firma i3D zrealizowała kilka bardzo ciekawych projektów, jak m.in. wizualizacja Zabrzańskiego Skansenu Górniczego Królowa Luiza i Zabytkowego Szybu Górniczego Guido czy wizualizacja interaktywna nowego terminalu lotniczego Katowice-Pyrzowice. Wizualizacja ta umożliwia pasażerom odbycie trójwymiarowej podróży po nowym obiekcie, przespacerowanie się po lotnisku bez wychodzenia z domu, szczegółowe zaplanowanie pobytu na lotnisku przed odlotem. Władzom lotniska pomoże natomiast w ustalaniu procedur pracy i szkoleniu pracowników.

Obecnie firma I3D przygotowuje się do stworzenia wizualizacji części kadłuba samolotu dla firmy Boeing. Prowadzi również rozmowy z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu nad wykorzystaniem technologii przy symulacjach operacji. Do przyszłych projektów należą także wirtualne muzea, stadiony oraz symulacje wspomagające planowanie zagospodarowania przestrzennego.

Politechnika Śląską, Technopark Gliwice oraz firma I3D podpisały umowę o powołaniu Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości, którego głównym celem będzie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz projektów wizualnych służących dalszemu rozwojowi tej technologii. Jednym z pierwszych projektów realizowanych w ramach laboratorium będzie budowa pierwszej w Polsce pełnowymiarowej pięciościanowej jaskini Wirtualnej Rzeczywistości.

Zorganizowane na Politechnice Śląskiej Sympozjum „Rzeczywistość jest wirtualna” nie tylko pokazało niezwykłe możliwości rzeczywistości wirtualnej, ale i dowiodło, że wirtualność będzie odgrywała coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. I to już wcale niedługo...

Redakcja

Modernizacja laboratorium ze środków Funduszy Strukturalnych. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności.

W Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej oraz w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej zostanie wkrótce uruchomione Laboratorium Specjalnej Syntezy Chemicznej i Laboratorium Kompozytów Organiczno-Nieorganicznych.

Zmodernizowane zostały sale laboratorium, a także zakupiono następującą aparaturę badawczą: chromatograf gazowy, spektrofotometr FTIR z mikroskopem i mikroreaktor ciśnieniowy z osprzętem.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Modernizacja laboratorium specjalnej syntezy chemicznej i laboratorium kompozytów organiczno-nieorganicznych” przez Śląskie Centrum Zaawansowanych Technologii (konsorcjum w składzie: Politechnika Śląska, Akademia Techniczno-Humanistyczna oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla). Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, Pierwszego Priorytetu pt. „Rozwój przedsiębiorczości i wzrost innowacyjności poprzez wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu”, Działanie 1.4 Wzmocnienie współpracy między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką”.

Realizacja projektu w znacznym stopniu zwiększy możliwości badawcze członków konsorcjum, z ukierunkowaniem na małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne działające zarówno w branży szeroko pojętej wytwórczości chemicznej jak również ochrony środowiska, energetyki i pokrewnych. Umożliwi bowiem prowadzenie badań nad opracowaniem nowych technologii otrzymywania produktów chemicznych z zastosowaniem wysokich ciśnień, prowadzenie działalności wspomagającej małe firmy, polegającej na wykonywaniu bieżących analiz wytwarzanych przez nie wyrobów, prowadzenie analiz odpadów poprodukcyjnych oraz określanie stopnia czystości produktów finalnych.

Stefan Baj

Spotkanie pracowników przechodzących na emeryturę



23 października w Sali Senatu Politechniki Śląskiej odbyło się uroczyste spotkanie pracowników przechodzących na emeryturę. W spotkaniu udział wziął Rektor prof. Wojciech Zieliński oraz Prorektor prof. Marian Dolipski.



PRACOWNICY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, KTÓRZY PRZESZLI NA EMERYTURĘ W ROKU AKADEMICKIM 2006/2007:

Ewa BAJDA
Jadwiga BARTOSZ
Elżbieta BATYCKA
Dr inż. Jan BĄK
Danuta BERNACZEK
Prof. dr hab. inż. Wiesław BLASCHKE
Teresa BOREWICZ
Mgr Janina BORODAWKO
Elżbieta BRODA
Szymon BYCZEK
Inż. Zofia CHOJNACKA
Dr inż. Wojciech CIEŚLAK
Anna CIEŚLIŃSKA
Genowefa CUBER
Halina CZERWIK
Dr inż. Jadwiga DANKMEYER - ŁĄCZNY
Jadwiga DĄBROWSKA
Urszula DRĄŻKIEWICZ
Irena DULIBAN
Dr Elfryda DYCZEK - FORMANEK
Zdzisława DYRKO
Mgr Jadwiga GĄSKA
Dr inż. Henryk GĘBCZYŃSKI
Mgr Krystyna GIERAS
Inż. Zbysław GONTARCZUK
Prof. dr hab. inż. Maciej GRYCZMAŃSKI
Halina GUCA
Ilona HAJDUCZEK
Dr hab. inż. Andrzej HŁAWICZKA, prof. nzw. w Pol. Śl.
Ryszard JAKUBAS
Mgr Anna JANKOWSKA
Inż. Jan JANOTA
Antonina JESIONEK
Monika JĘDRUCH
Dr inż. Halina KAMIONKA - MIKUŁA
Dr inż. Jerzy KILARSKI
Prof. dr hab. inż.arch. Janina KLEMENS
Dr inż. Jan KMIEĆ
Maria KOŁODZIEJ
Dr inż. Ewa KONONOWICZ vel SIEMIONOWICZ
Krystyna KORZUSZEK
Prof. dr hab. inż. Edward KOSTOWSKI
Irena KOSTRZEWSKA
Brygida KOSZYNIAR
Dr inż. Barbara KOT
Helena KOZUBEK
Maria KROKOWSKA
Anna KROPKA
Dr inż. Wojciech KRUKIEWICZ
Aniela KRYSZTOFIAK
Ewa KUBICZEK
Jadwiga KUJAWA
Krystyna KUŹMIK
Dr inż. Jerzy KUŹNIK
Sabina LANGOSZ
Jolanta LEKS
Inż. Wilhelm LINDNER
Krystyna LOCH
Małgorzata LUDWIG
Helena LUPIERZ
Dr inż. Barbara MAJKA - MYRCHA
Halina MANDELSKA
Dr inż. Zbigniew MANTORSKI
Romana MATUSZEWSKA
Dr hab. Inż. Jacek MAZURKIEWICZ, prof. nzw. w Pol. Śl.
Dr inż. Józef MENDEC
Tadeusz MICHALEC
Krystyna MIGURSKA
Halina MISTRZAK
Inż. Grażyna MOKRZYCKA
Mgr Danuta MOLENDA
Mgr Magdalena MUCIEK
Zofia NALEPA
Dr inż. Wacław NAWROCKI
Prof. zw. dr hab. inż. Antoni NIEDERLIŃSKI
Dr inż. Maciej NOWIŃSKI
Dr inż. Tomasz OCZKOWICZ
Janina OMYLSKA
Inż. Alojzy OPPELT
Dr Wiesław ORKISZ
Renata OWCZORZ
Krystyna PABIAN
Danuta PAJER
Dr inż. Jan PAŁASZ
Dr inż. Anna PASOŃ - KONIECZYŃSKA
Renata PIASECKA
Mgr inż. Małgorzata PIETRASZEK
Dr inż. Wojciech PILLICH
Dorota PIONTEK
Mgr Barbara PODKAŃSKA
Renata POLANECKA
Dr inż. Zofia PRAGŁOWSKA - GORCZYŃSKA
Dr inż. Maria PROBIERZ
Marianna PUDEŁKO
Teresa ROKITA
Marianna RUTKOWSKA-ROGOWICZ
Lucjan SAWICKI
Dr inż. Krystyna STEC
Mgr inż. Józef STEINDOR
Danuta STRÓZIK
Mirosława SURMA
Maria SZCZECIŃSKA
Prof. dr hab. inż. Danuta SZEWIECZEK
Alina SZTANDERA
Dr hab.inż. Wiesław SZUMIERZ
Dr inż. Józef SZYMCZYK
Mgr Teresa ŚLIWIŃSKA
Regina TITZE-KALKOWSKA
Krystyna TROCHIMIEC
Urszula TROJANKOWSKA
Dr inż. Anna TYSOWSKA
Dr inż. Zbigniew UZIEL
Danuta WALCZUK
Mgr Cecylia WILCZEK
Elżbieta WITKOWSKA
Anna WÓJT
Mgr inż. Grażyna WUWER
Mgr Krystyna ZAKRZEWSKA
Dr inż. Wiesław ZAMOROWSKI
Urszula ZIELIŃSKA
Mgr inż. Elżbieta ZIELIŃSKA-KRÓL