Logo Strona główna   Pomoc    Przejdź w górę do witryny Biuletyn Politechniki Śląskiej
Z Życia Politechniki Śląskiej
Nr 13. Październik 2007
 
 
 
Z Życia Politechniki Śląskiej
Icon Z prac Senatu
Icon Kronika Rektorska
Icon Akty normatywne Uczelni
Icon Stopnie naukowe, tytuły, stanowiska
Icon Dział Współpracy z Zagranicą informuje
Icon Z życia CKI
Icon Działalność CEK
Icon Wydarzenia
Icon Z życia studentów
Icon Politechnika Śląska w mediach
Icon Notatki przewodniczącego RGSzW
Icon Nowości Wydawnictwa
Icon Sport
Icon Kronika żałobna
 
 
 
 
Icon
Z PRAC SENATU

29 października 2007 r. odbyło się XXIV zwyczajne posiedzenie Senatu Politechniki Śląskiej w kadencji 2005-2008.


Porządek obrad przewidywał w skrócie:
  1. Podjęcie uchwały w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej Profesorowi Jerzemu Buzkowi
  2. Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku Politechniki Łódzkiej dot. nadania tytułu doktora honoris causa Profesorowi Andrzejowi Tylikowskiemu
  3. Podjęcie uchwały w sprawie pierwszego mianowania na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej: dra hab. inż. Andrzeja Gierczyckiego w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej, dra hab. inż. Aleksandra Kowala w Instytucie Mechanizacji Górnictwa, dr hab. Marty Krzesińskiej w Instytucie Fizyki, dra hab. inż. Andrzeja Pusza w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, dra hab. inż. Waltera Wuwera w Katedrze Konstrukcji Budowlanych, dra hab. inż. Zbigniewa Żurka w Katedrze Transportu Szynowego
  4. Podjęcie uchwały w sprawie przedłużenia mianowania na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony: dra hab. inż. Piotra Fedelińskiego prof. nzw. w Pol. Śl. w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki, dra hab. inż. Marka Jaszczuka prof. nzw. w Pol. Śl. w Instytucie Mechanizacji Górnictwa, dra hab. inż. Ryszarda Nowosielskiego prof. nzw. w Pol. Śl. w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, dr hab. inż. Bożeny Skołud prof. nzw. w Pol. Śl. w Instytucie Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania
  5. Zaopiniowanie wniosku w sprawie mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony: prof. dra hab. inż. Aleksandra Lutyńskiego w Katedrze Przeróbki Kopalin i Utylizacji Odpadów, prof. dr hab. Olgi Macedońskiej-Nosalskiej w Instytucie Matematyki, prof. dra hab. Vitaliya Sushchanskyyego w Instytucie Matematyki
  6. Podjęcie uchwały w sprawie powołania Uczelnianej Komisji Wyborczej
  7. Podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia dodatkowych środków na wynagrodzenia dla osób uczestniczących w realizacji projektów finansowanych ze środków, o których mowa w art. 98 ust.1 pkt 11 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym
  8. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany składu Senackiej Komisji ds. Dydaktyki
  9. Sprawy bieżące i wolne wnioski
XXIV zwyczajne posiedzenie Senatu Politechniki Śląskiej prowadził JM Rektor prof. W. ZIELIŃSKI.

Pierwszy punkt obrad poświęcony był sprawie nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej prof. Jerzemu Buzkowi.

JM Rektor prof. W. Zieliński przypomniał, iż 28.05.2007 r. Senat Politechniki Śląskiej powierzył obowiązki promotora przewodu prof. Andrzejowi Ziębikowi, a jako Senaty opiniujące wniosek wybrano: Senat AGH w Krakowie i Senat Politechniki Warszawskiej. Następnie Rektor zapoznał Senat Politechniki Śląskiej z fragmentami pozytywnych opinii Senatu AGH w Krakowie oraz Senatu Politechniki Warszawskiej, po czym, w głosowaniu tajnym Senat zdecydował o nadaniu tytułu i godności doktora honoris causa Politechniki Śląskiej prof. Jerzemu Buzkowi 47 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się.

Następny punkt obrad dotyczył zaopiniowania wniosku Politechniki Łódzkiej dotyczącego nadania tytułu doktora honoris causa prof. Andrzejowi Tylikowskiemu.

Rektor prof. W. Zieliński przypomniał, iż Senat Politechniki Śląskiej na posiedzeniu w dniu 24.09.2007 r. powierzył obowiązki recenzenta wniosku Politechniki Łódzkiej prof. Tadeuszowi Burczyńskiemu.

Następnie prof. T. Burczyński odczytał swoją opinię o wniosku Senatu Politechniki Łódzkiej.

Prof. A. Tylikowski ma 65 lat. Tytuł mgr inż. uzyskał w 1965 roku na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1969 r. za pracę pt. „Niestacjonarne procesy stochastyczne w układach mechanicznych”, a stopień doktora habilitowanego w 1972 r. na podstawie rozprawy „Stabilność dynamiczna ciągłych układów dynamicznych” na Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Od ukończenia studiów aż do 1974 r. pracował w Katedrze Dynamiki Układów Mechanicznych Wydziału Automatyki Politechniki Śląskiej (...).

Od 1 października 1974 r. podjął pracę na stanowisku docenta w Instytucie Podstaw Budowy Maszyn Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, gdzie pracuje do tej pory. W r. 1981 uzyskał tytuł naukowy profesora. Od 1982 r. zatrudniony był na stanowisku prof. nadzwyczajnego, a od 1992 r. zatrudniony jest na stanowisku prof. zwyczajnego PW (...) Prof. A. Tylikowski jest autorem lub współautorem ok. 300 publikacji, w tym 9 monografii, 7 podręczników akademickich i skryptów, 33 artykułów, które ukazały się w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej, 78 artykułów w innych czasopismach lub rozdziałów w książkach, 171 prac w materiałach konferencyjnych (...) Brał czynny udział w ok. 80 konferencjach krajowych oraz ponad 90. zagranicznych.

Prof. A. Tylikowski wypromował 13 doktorów nauk technicznych. Był opiekunem 4 habilitacji, wielu jego wychowanków zajmuje już stanowiska profesorów. Jest bardzo aktywnym recenzentem prac naukowych. W sumie przygotował ponad 150 recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych oraz wniosków profesorskich (...)

Od 1993 r. prof. A. Tylikowski jest członkiem Komitetu Mechaniki (KM) PAN, przewodniczącym Sekcji Dynamiki Układów Materialnych PAN (1993-1996), przewodniczącym Sekcji Mechatroniki KM PAN (1996-2002). Od 2003 r. jest wiceprzewodniczącym Komitetu Mechaniki PAN. Od 2003 r. jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. (...)

Prof. A. Tylikowski ma liczne i owocne kontakty z wieloma uczelniami polskimi, zarówno jako recenzent prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków profesorskich, ale także jako bardzo cenny partner we współpracy naukowej. Ścisłe są jego kontakty z Politechniką Śląską, wynikające zarówno z jego życiorysu naukowego i kontaktów osobistych, jak i zainteresowań zawodowych. (...)

Podsumowując powyższą opinię, należy stwierdzić, że prof. A. Tylikowski jest wybitnym uczonym specjalizującym się w zagadnieniach dynamiki układów materialnych oraz analizy konstrukcji i materiałów inteligentnych. Ma bardzo duże zasługi dla rozwoju tego obszaru nauki w kraju i za granicą. Dlatego wniosek Senatu Akademickiego Politechniki Łódzkiej o nadanie tytułu i godności doktora honoris causa prof. A. Tylikowskiemu jest w pełni uzasadniony i uważam, że należy go zdecydowanie poprzeć.

Po przedstawieniu opinii na temat wniosku Politechniki Łódzkiej przez prof. Tadeusza Burczyńskiego Senat w głosowaniu tajnym w sprawie zaopiniowania wniosku Politechniki Łódzkiej dotyczącego nadania tytułu i godności doktora honoris causa prof. Andrzejowi Tylikowskiemu, poparł wniosek 47 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się.

Kolejny punkt obrad dotyczył sprawy pierwszego mianowania dra hab. inż. Andrzeja Gierczyckiego na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Procesowej.

Wniosek Rady Wydziału Chemicznego przedstawił Prodziekan ds. Organizacyjnych dr inż. Bogusław Sąsiadek.

Dr hab. inż. Andrzej Gierczycki ma 57 lat. W Politechnice Śląskiej jest zatrudniony od 1973 r. Stopień naukowy doktora nadała mu Rada ówczesnego Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej w 1980r., a doktora habilitowanego Rada Wydziału Chemicznego Politechniki Śl. w 2005r. Dyscypliną naukową kandydata jest inżynieria chemiczna, a główne zainteresowania naukowo-badawcze skupiają się na takich zagadnieniach jak: powstawanie i rozpad agregatów ciała stałego w zawiesinach, mieszanie, wpływ pola ultradźwięków na procesy agregacji i rozpadu, zjawisko redukcji oporów przepływu cieczy w przewodach, odpylanie, suszenie oraz hydrodynamika kolumn z wypełnieniem.

Na liczbowy dorobek Kandydata składa się: 1 monografia, 4 rozdziały w opracowaniach książkowych, 10 (1) publikacji w czasopismach zagranicznych, 35(5) publikacji w czasopismach krajowych, 10 publikowanych materiałów z konferencji zagranicznych i 16 (3) z konferencji krajowych. Jest współautorem jednego nadanego patentu.

Do osiągnięć dydaktycznych Kandydata należy: opracowanie 9 wykładów z przedmiotów prowadzonych na trzech kierunkach studiów na Wydziale Chemicznym, w tym 3 wykłady w języku angielskim dla makrokierunku Industrial and Engineering Chemistry, autorstwo lub współautorstwo 3 skryptów oraz promotorstwo 18 prac dyplomowych. Kandydat jest promotorem 1 otwartego przewodu doktorskiego i recenzentem wydawniczym 1 rozprawy habilitacyjnej. Był także czterokrotnie laureatem konkursu Złotej Kredy.

W ramach współpracy z przemysłem Kandydat uczestniczył w pracach NB, FBB i CPBP (m. in. prace dla Zakładów Chemicznych Oświęcim, Zakładów Chemicznych Tarnowskie Góry, Zakładów Koksowniczych w Zdzieszowicach, Kombinatu Rolno-Przemysłowego w Niechcicach i Huty Cynku Miasteczko Śląskie). Odbył dwa długoterminowe staże zagraniczne: w Wielkiej Brytanii (21 miesięcy) i Czechosłowacji (9 miesięcy). Był kierownikiem 1 zakończonego projektu badawczego PBU oraz jest wykonawcą 1 projektu PBR (w trakcie realizacji). Uczestniczył też jako wykonawca w 2 grantach realizowanych za granicą i 1 projekcie UE.

Kandydat pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ówczesnego Instytutu Inżynierii Chemicznej i Budowy Aparatury Politechniki Śląskiej (w latach 1991-1994), był elektorem do Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (w latach 1999-2002), od kilkunastu lat jest koordynatorem ds. obciążeń dydaktycznych Katedry Inżynierii Chemicznej i Procesowej, a od początku tego roku jest członkiem Uczelnianej Komisji ds. jakości Kształcenia.


Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata, pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

W tajnym głosowaniu Senat poparł wniosek Rady Wydziału Chemicznego 46 głosami przy 1 głosie na „nie” i 1 głosie „wstrzymuję się”.

Kolejny punkt obrad dotyczył sprawy pierwszego mianowania dra hab. inż. Aleksandra Kowala na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Mechanizacji Górnictwa.

Wniosek Rady Wydziału Górnictwa i Geologii przedstawił Dziekan prof. Krystian Probierz.

Dr hab. inż. Aleksander Kowal ma 65 lat. W Politechnice Śląskiej zatrudniony jest od 01.05.1967 r. Stopień naukowy doktora uzyskał 15.02.1977 r. w Politechnice Śląskiej. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał 22.11.2005 r. w Politechnice Śląskiej.

Dyscypliną i specjalnością naukową Kandydata są: Górnictwo i geologia inżynierska oraz maszyny górnicze. Główne zainteresowania naukowo-badawcze ogniskują się na konstrukcjach przekładni zębatych, w tym obiegowych (planetarnych),bezstopniowych przekładniach ciernych w układach napędowych, oporach ruchu tocznego i chłodzeniu łożysk tocznych w przekładniach zębatych, automatycznej regulacji rozstawu kół w wagonach kolejowych, endoprotezach stawu biodrowego człowieka, połączeniach kształtowych czopa wału z piastą koła, a także łożyskach wieńcowych (wielkogabarytowych), zjawisku frettingu w połączeniach kształtowych, bezpiecznych i bezciśnieniowych oponach koła pojazdu specjalnego o małych oporach ruchu tocznego, metalowych sprzęgłach podatnych skrętnie.

Liczbowy dorobek naukowy całkowity obejmuje 128 (22) publikacji, w tym książki 1(0), monografie 4(1), skrypty 1 (0), artykuły w czasopismach zagranicznych 3 (1), referaty publikowane za granicą 9 (1), artykuły w czasopismach krajowych 48 (14), referaty publikowane w kraju 56 (3), seminaria naukowe 6 (2). Kandydat brał także udział w projektach badawczych NB 11(1), PBU 3(1) i innych 9(0). Do dorobku liczbowego Kandydata należy także zaliczyć patenty, w tym: zgłoszenia 57 (5) i nadane 40 (7), jak również promotorstwo otwartych przewodów doktorskich 1(1). W ramach osiągnięć dydaktycznych dr hab. inż. Aleksander Kowal prowadzi wykłady i zajęcia projektowe z rysunku technicznego dla słuchaczy studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej oraz Centrum Kształcenia Inżynierskiego w Rybniku. Dr hab. inż. Aleksander Kowal jest współautorem dwóch książek Politechniki Śląskiej z zakresu rysunku technicznego. Prowadzi wykłady i zajęcia projektowe z Podstaw Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn oraz Podstaw Konstrukcji i Budowy Maszyn. Zorganizował 11 stanowisk w laboratorium z Podstaw Konstrukcji Maszyn. Jest promotorem 41 prac dyplomowych. Dwie prace dyplomowe przygotowywane pod jego kierunkiem zostały wyróżnione. Kandydat jest promotorem otwartego przewodu doktorskiego.

W ramach współpracy z przemysłem Kandydat jest autorem (współautorem) 11 prac naukowo – badawczych, kierował 2 projektami badawczymi (grantami). Współpracuje z Fabryką Elementów Napędowych „FENA”, (Świętochłowice), Sp. Jawną „REMONTEX”(Bytom), Rybnicką Fabryką Maszyn „RYFAMA” – współpraca ta dotyczy nowego rodzaju metalowych sprzęgieł podatnych skrętnie - oraz z producentami sprzęgieł dla przemysłu górniczego „TSCHAN” i „TUESCHEN&ZIMMERMANN” w Lennestadt (RFN).

Kandydat działa także w gremiach naukowych i doradczych. Od roku 1999 jest członkiem Komitetu Technicznego ds. Certyfikacji Łożysk Tocznych i Ślizgowych, a od 01.04.2004 ds. Certyfikacji Maszyn i Urządzeń w Zakładzie Badań i Atestacji „ZETOM” w Katowicach. Od 1992 roku do 31.08.2007 r. był konsultantem w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach.

Od 01.10.2006 r. do dnia dzisiejszego Kandydat jest członkiem Rady Wydziału Górnictwa i Geologii. Od 2006 r. jest członkiem Rady Programowo – Naukowej Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej: Trwałość Elementów i Węzłów Konstrukcyjnych Maszyn Górniczych.


Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata, pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

W tajnym głosowaniu Senat poparł wniosek Rady Wydziału Górnictwa i Geologii 47 głosami.

Kolejny punkt obrad dotyczył sprawy pierwszego mianowania dr hab. Marty Krzesińskiej na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Fizyki.

Wniosek Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego przedstawił Dziekan prof. Stanisław Kochowski.

Dr hab. Marta Krzesińska ma 58 lat. W Politechnice Śląskiej była zatrudniona w latach 1972-1984, a od roku 1984 pracuje poza Politechniką Śląską. W 1983 roku został jej nadany stopień naukowy doktora decyzją Rady Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego.

Z kolei stopień doktora habilitowanego uzyskała w roku 2002 decyzją Rady Instytutu Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień został zatwierdzony przez CK w maju 2003 roku. Dyscypliną naukową Kandydatki jest fizyka. Specjalnością naukową są z kolei fizyka fazy skondensowanej i akustyka fizyczna.

Główne zainteresowania naukowo-badawcze Kandydatki to: akustyka molekularna cieczy i ciała stałego, właściwości fizykochemiczne węgli kamiennych, badania propagacji fal ultradźwiękowych w węglowych materiałach porowatych, nowe parametry oceny jakości materiałów oparte na właściwościach fizycznych, a także otrzymywanie i właściwości fizykochemiczne ekologicznych materiałów węglowych. Na liczbowy dorobek naukowy Kandydatki składa się 76 pozycji, w tym 74 (29) publikacje, a także wykład na uczelni zagranicznej oraz promotorstwo otwartego przewodu doktorskiego.

Na osiągnięcia dydaktyczne Kandydatki składają się między innymi prowadzone przez nią wykłady z fizyki dla studentów Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego AJD, dla kierunków: Chemia, Ochrona Środowiska i Biotechnologia oraz Matematyka. Ważnym punktem tych osiągnięć jest autorski wykład monograficzny dla studentów V roku Chemii pt. „Materiały węglowe – budowa i właściwości”, a także wykład pt. „Application of molecular acoustics methods to study material properties” wygłoszony dla doktorantów DEA na zaproszenie Uniwersytetu w Metz (Francja). Ponadto Kandydatka zajmuje się kierowaniem badaniami zagranicznych studentów, stażystów i doktorantów z takich ośrodków naukowych jak: Indian Institute of Chemical Technology, Hyderabad, Indie, Uniwersytet H. Poincare w Nancy (Francja) oraz McMaster University, Hamilton, Canada. W ramach współpracy z zagranicą Kandydatka brała udział we wspólnych badaniach Europejskiej Grupy Badawczej GDRE (Francja, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania) w zakresie porowatych węglowych nośników adsorbentów. Ponadto pełni funkcję koordynatora Polish-Bulgarian Joint Research Project (Polska Akademia Nauk – Bułgarska Akademia Nauk) pt. “Preparation and characterization of carbon materials from agricultural by-products”. Warto wspomnieć także o stażach, które Kandydatka odbyła w takich ośrodkach, jak: Institute of Physical Organic and Coal Chemistry, National Academy of Sciences of Ukraine, Donieck, Ukraine, Institute of Experimental Physics II, Technical High School „Carl Schorlemmer” Leuna-Merseburg, Germany, Institut de Physique-Electronique et de Chimie, Universite de Metz, France, Laboratoire de Chimie du Solide Mineral, Universite H. Poincare, Nancy, France. Kandydatka współpracuje także z czasopismami z listy filadelfijskiej w zakresie przygotowania recenzji: Energy & Fuels (wyd. American Chemical Society), Materials Chemistry and Physics (wyd. Elsevier) oraz Journal of Analytical and Applied Pyrolysis (wyd. Elsevier). Uczestniczy również w panelach recenzentów czasopism z listy filadelfijskiej: ENERGY oraz Adsorption Science and Technology.

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata, pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

W tajnym głosowaniu Senat poparł wniosek Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego 46 głosami przy 1 głosie na „nie” i 1 głosie „wstrzymuję się”.

Kolejny punkt obrad dotyczył sprawy pierwszego mianowania dra hab. inż. Andrzeja Pusza na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych.

Wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego przedstawił Dziekan prof. Jerzy Świder.

Dr hab. Inż. Andrzej Pusz ma lat 60. Jest zatrudniony w Politechnice Śląskiej od 1974 r., obecnie w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 1989 r., decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w roku 2005, decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Dyscypliną naukową Kandydata jest Inżynieria Materiałowa. Z kolei specjalnością naukową są: materiały polimerowe, przetwórstwo i stosowanie, komputerowa nauka o materiałach. Główne zainteresowania naukowo – badawcze Kandydata ogniskują się na właściwościach i stosowaniu materiałów polimerowych, narzędziach i maszynach do przetwórstwa polimerów, metodach numerycznych w przetwórstwie polimerów oraz technologiach przetwórstwa materiałów polimerowych. W szczególności Kandydat koncentruje się na zagadnieniach związanych z przepływem ciepła w wybranych technologiach przetwórstwa polimerów i związanych z tym stanem struktury i naprężeń w produktach, zagadnieniach związanych z odporności materiałów polimerowych na pękanie i badaniami rozciągania udarowego, wyznaczaniem charakterystyk termicznych i mechanicznych polimerów termoplastycznych.

Liczbowy dorobek naukowy Kandydata przedstawia się następująco: dorobek publikacyjny obejmuje 66 (5) pozycji w tym między innymi dwie monografie, współautorstwo skryptu, artykuły
w archiwach PAN 1 (1), artykuły w czasopismach krajowych 7 (1), zagranicznych 1, referaty publikowane w kraju 50 (3). Opublikowane zostały również 4 opracowania adresowane dla przemysłu na temat szeroko pojętych rurociągów z tworzyw termoplastycznych. Ponadto Kandydat brał udział w 58 pracach NB na rzecz przemysłu oraz 50 (4) innych opracowaniach o charakterze utylitarnym, ponadto jest autorem 2 patentów.

W ramach osiągnięć dydaktycznych Kandydat opracował program 10 wykładów przedmiotów na studiach dziennych, zaocznych i wieczorowych, instrukcje do ćwiczeń laboratoryjnych, prowadził 64 prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie oraz napisał 40 recenzji innych prac dyplomowych, zaprojektował i wykonał 10 stanowisk badawczych i dydaktycznych, jest autorem 8 programów komputerowych do wspomagania procesu dydaktycznego.

Kandydat od lat aktywnie współpracuje z przemysłem, pracował jako konstruktor, programista oraz specjalista do spraw koordynacji produkcji przedsiębiorstwa gazowniczego. Kandydat jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich, Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazownictwa oraz Stowarzyszenia Przetwórców Tworzyw Polimerowych.

W ramach współpracy z zagranicą Kandydat odbył staż naukowy w Technische Hochschule Leuna Merseburg, oraz brał udział w delegacjach naukowo techniczne: Georg Fischer (Szwajcaria), Rothenberger (Niemcy), Friatec (Niemcy, Francja)), Fusion (W. Brytania).

Kandydat brał udział w komitetach organizacyjnych 7 konferencji krajowych oraz bierze czynny udział w pracach Komisji Normalizacyjnej.

Ponadto Kandydat bierze czynny udział w naborze na I rok studiów, połączonym z egzaminami maturalnymi, a obecnie pełni funkcję kierownika Laboratorium Przetwórstwa Materiałów Metalowych i Polimerowych.

Kandydat otrzymał 7 nagród i wyróżnień. za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej, za prace NB i osiągnięcia naukowe w tym odznakę od JM Rektora za szczególne zasługi dla rozwoju Uczelni, Srebrny Krzyż Zasługi, oraz srebrną odznakę zasłużonego dla PZITS.


Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata, pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

W tajnym głosowaniu Senat poparł wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego 32 głosami przy 7 głosach przeciw i 8 wstrzymujących się.

Kolejny punkt obrad dotyczył sprawy pierwszego mianowania dra hab. inż. Waltera Wuwera na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Konstrukcji Budowlanych.

Wniosek Rady Wydziału Budownictwa przedstawił Dziekan prof. Jan Ślusarek.

Dr hab. inż. Walter Wuwer ma 65 lat. W Politechnice Śląskiej zatrudniony jest od 1966 roku. Stopień doktora uzyskał w roku 1983, decyzją Rady Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2006, decyzją Rady Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Dyscypliną i specjalnością naukową Kandydata jest budownictwo oraz konstrukcje stalowe. Główne zainteresowania naukowo-badawcze Kandydata ogniskują się na węzłach podatnych; metodach obliczania i doświadczalnej weryfikacji 1-ciętych połączeń sworzniowych w konstrukcjach cienkościennych.

Liczbowy dorobek naukowy Kandydata obejmuje 62 (9) publikacji, a także 1 (1) recenzję referatu na Ogólnopolską Konferencję Naukową Doktorantów, Szczyrk 2007. Kandydat jest ponadto członkiem Rady Naukowej Konferencji Naukowo-Technicznej pt.: „Wykorzystywanie metod geodezyjnych w ocenie stanu geometrycznego budowli”, Ustroń - Jaszowiec 2007.

Do osiągnięć dydaktycznych Kandydata można zaliczyć między innymi Indywidualną Nagrodę Rektora stopnia III za przygotowanie cyklu wykładów zdobytą w 1989 roku, a także otrzymaną
w roku 1994 Zespołową Nagrodę Rektora stopnia II za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej oraz Indywidualną Nagrodę Rektora stopnia I za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej w roku 1995. Kolejnym osiągnięciem Kandydata jest promotorstwo ponad 100 prac dyplomowych, głównie magisterskich. W latach 1999 - 2003 Kandydat zdobył 7 nagród za prace magisterskie w Konkursie im. Profesora Stanisława Brzozowskiego na najlepszą pracę dyplomową, organizowanym przez Oddział PZITB w Gliwicach, a w roku 2007 został wyróżniony przez Ministra Budownictwa za kierownictwo wyróżnionej pracy dyplomowej.

W latach 1983-1984 Kandydat pracował jako inżynier budowy w Kombinacie Budowlanym w Gliwicach przy ul. Pszczyńskiej 44 (1/2 etatu). Ponadto w ramach współpracy z przemysłem Kandydat był autorem lub współautorem około 70 prac naukowo-badawczych, wielu ekspertyz oraz opinii naukowo-technicznych znaczących budowlanych obiektów przemysłowych. Kandydat w roku 1985 uzyskał – w wyniku współpracy z przemysłem – uprawnienia budowlane. W roku 2000 uzyskał tytuł Rzeczoznawcy Budowlanego w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Kandydat jest autorem 14 projektów konstrukcji stalowych, z nadzorem autorskim podczas ich realizacji. W roku 2006 był członkiem zespołu ekspertów z Politechniki Śląskiej, powołanego przez Sztab Rządowy w celu ustalenia przyczyn katastrofy budowlanej Hali Wystawienniczej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie, zleconej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w Warszawie.

W ramach współpracy z zagranicą Kandydat w roku 1993 odbył dwa czterotygodniowe staże. Staż dydaktyczno-naukowy na Politechnice w Limerick (Irlandia), a także staż dydaktyczno-naukowy na Politechnice w Horsens (Dania).

W roku 2000 Kandydat odbywał trzytygodniowy staż naukowy na Uniwersytecie w Żylinie (Słowacja).

Kandydat pełnił ponadto rozmaite funkcje organizacyjne w Politechnice Śląskiej. W latach 1991-1996 był Prodziekanem ds. studenckich Wydziału Budownictwa, a także Przewodniczącym lub v-ce przewodniczącym Komisji Naboru Kandydatów na I rok studiów. Kandydat pełnił w tych latach funkcje Przewodniczącego Komisji ds. Praktyk Studenckich, Przewodniczącego Komisji Rozkładu Zajęć oraz Przewodniczącego Komisji ds. Planów Studiów. Był również Przewodniczącym lub v-ce przewodniczącym Komisji Egzaminów Dyplomowych i Członkiem Uczelnianej Komisji Wyborczej.

W latach 1993-1995 Kandydat pełnił obowiązki Kierownika Zakładu Konstrukcji Metalowych. Z kolei w latach 1999-2001 był przedstawicielem adiunktów Katedry Konstrukcji Budowlanych w Radzie Wydziału.

Od roku 2006 Kandydat pełni funkcje Kierownika Zakładu Konstrukcji Metalowych w Katedrze Konstrukcji Budowlanych.

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata, pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Głos w pełni popierający wniosek zabrał prof. S. Majewski.

W tajnym głosowaniu Senat poparł wniosek Rady Wydziału Budownictwa 46 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się.

Kolejny punkt obrad dotyczył sprawy pierwszego mianowania dra hab. inż. Zbigniewa Żurka na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Katedrze Transportu Szynowego.

Wniosek Rady Wydziału Transportu przedstawił Dziekan prof. Andrzej Wilk.

Dr hab. inż. Zbigniew Hilary Żurek urodził się 11.02.1952 r. Stopień naukowy doktora Kandydat uzyskał w 1988 r. w Politechnice Śląskiej, a stopień naukowy doktora hab. w roku 2006.

Specjalnością naukową Kandydata są: elektrotechnika, metrologia elektryczna, diagnostyka magnetyczna, transport, trakcja elektryczna, sieć trakcyjna.

Dorobek naukowy Kandydata obejmuje 60 (9) publikacji, na które składają się: 1 (0) monografia, 1 (0) skrypt, 3 (1) artykuły w czasopismach zagranicznych, 3 (0) artykuły w archiwach PAN, 5 (3) artykułów w czasopismach krajowych, 47 (5) referatów publikowanych w kraju.

Kandydat brał udział w 13 (1) projektach badawczych NB oraz 4 (3) projektach badawczych PBU.

Do osiągnięć Kandydata należą także: 2 (0) zgłoszenia patentów, 3 (0) patenty nadane, a także zaproszenie na wykład na uczelni zagranicznej oraz promotorstwo 1 (1) otwartego przewodu doktorskiego.

Od roku 2006 do dnia dzisiejszego Kandydat pełni funkcje Członka Rady Wydziału Transportu.

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata, pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

W tajnym głosowaniu Senat poparł wniosek Rady Wydziału Transportu 48 głosami.

Następny punkt obrad dotyczył sprawy przedłużenia mianowania na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony dra hab. inż. Piotra Fedelińskiego prof. nzw. w Pol. Śl. w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki.

Wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego przedstawił Dziekan prof. Jerzy Świder.

Dr hab. inż. Piotr Fedeliński prof. nzw w Pol. Śl. ma 51 lat. W Politechnice Śląskiej jest zatrudniony od 1981 roku, obecnie w Katedrze Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki. Stopień doktora nauk technicznych Kandydat uzyskał w roku 1991 decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Rozprawa została wyróżniona przez rzeczoną Radę. Stopień doktora habilitowanego Kandydat uzyskał w 2000 roku decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Rozprawa została wyróżniona przez Radę Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Dyscypliną naukową Kandydata jest Mechanika, Budowa i Eksploatacja Maszyn. Specjalnością naukową Kandydata są metody komputerowe mechaniki. Głównymi zainteresowaniami naukowo-badawczymi Kandydata są: dynamika układów odkształcalnych, mechanika pękania, wytrzymałość materiałów, metody komputerowe w mechanice, metoda elementów brzegowych, metoda elementów skończonych i metody optymalizacji. W szczególności Kandydat zajmuje się rozwojem i zastosowaniem metody elementów brzegowych w analizie układów drgających wykonanych z materiałów sprężystych, sprężysto-plastycznych, kompozytowych i piezoelektrycznych, optymalizacją układów drgających i komputerowym modelowaniem pęknięć. Liczbowy dorobek naukowy Kandydata obejmuje dorobek publikacyjny zawiarający 106(52) pozycji, w tym: 19(6) artykułów w czasopismach znajdujących się w czasopismach na liście filadelfijskiej, 4(2) artykuły w czasopismach zagranicznych, 6(4) artykułów w czasopismach krajowych, 32(21) artykuły w materiałach konferencji międzynarodowych i 42(19) artykuły w materiałach konferencji krajowych. Kandydat jest współautorem rozdziału w książce wydanej za granicą, monografii wydanej w kraju i skryptu uczelnianego. Liczba powołań na publikacje Kandydata wg Scince Citation Index wynosi 190. Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism zagranicznych: „Building Research Journal” - Słowacja i „Modelling and Simulation in Engineering” - Stany Zjednoczone. Był kierownikiem 3 projektów i głównym wykonawcą jednego projektu badawczego finansowanego przez MNiSW. Jest członkiem Sekcji Optymalizacji Układów i Procesów Komitetu Mechaniki PAN i członkiem 4 towarzystw naukowych. Recenzował 3 rozprawy doktorskie, 6 projektów badawczych finansowanych przez MNiSW, a także artykuły do wielu czasopism zagranicznych. Był członkiem komitetów naukowych konferencji zagranicznych „Advances in Boundary Element Techniques” Lizbona – 2004 r., Montreal - 2005 r., Paryż - 2006 r. i Neapol-2007 r. Pełnił funkcję Sekretarza Naukowego „15th International Conference on Computer Methods in Mechanics”, Gliwice-Wisła – 2003 r. W ramach działalności dydaktycznej Kandydat prowadził wykłady z przedmiotów: Wytrzymałość Materiałów, Teoria Plastyczności i Mechanika Pękania, Mechanika Układów Odkształcalnych, Metoda Elementów Brzegowych, Metoda Elementów Skończonych i Metody Optymalizacji. Jest promotorem 46 prac dyplomowych magisterskich. Był opiekunem 8 studentów studiujących wg indywidualnego toku studiów. Jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego „Metod Komputerowych”. Pełnił funkcję promotora 2 rozpraw doktorskich obronionych z wyróżnieniem, jednej, która jest dopuszczona do obrony i jednej w końcowej fazie realizacji. Opracował 10 instrukcji do Laboratorium Mechaniki Ogólnej i Wytrzymałości Materiałów i wykonał 5 stanowisk do Laboratorium Mechaniki Ogólnej. Jest współautorem skryptu do Laboratorium Wytrzymałości Materiałów. W ramach współpracy z zagranicą Kandydat: w 1991 r. przebywał przez 6 miesięcy na stażu naukowym w ramach programu TEMPUS w Institut for Maskinteknik, Aalborg Universitet, Dania; w latach 1992-1995 pracował przez 2.5 roku jako Postdoctoral Research Fellow w Wessex Institute of Technology, University of Wales, Wielka Brytania; w 1999 pracował przez 2 miesiące jako wykładowca w Faculdade de Engenharia Mechanica, Departamento de Mecanica Computacional, Universidade Estudal de Campinas, Brazylia.

W latach 1983-1985 uczestniczył w Studium Pedagogicznym, a w latach 1987-1989 w Kursie Języka Angielskiego organizowanym przez British Council. Kandydat pełnił w Politechnice Śląskiej funkcje kierownika Zakładu Wytrzymałości Materiałów i Metod Komputerowych Mechaniki od 2006 r., od roku 2001 jest członkiem Komisji ds. Stopnia Doktora w Dyscyplinie „Mechanika”, od roku 2001 jest również pełnomocnikiem Wydziału ds. Transferu Technologii. W latach 2000-2005 Kandydat był członkiem Zarządu Głównego Wychowanków Politechniki Śląskiej. Od 2000 roku Kandydat jest członkiem Rady Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej, z kolei od roku 2003 członkiem Zarządu Oddziału Gliwickiego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. W 2002 roku Kandydat otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu za wyróżnioną rozprawę habilitacyjną. W 2002 roku Kandydat został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”, w tym samym roku Kandydat został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi.


Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Następnie Senat w głosowaniu tajnym poparł wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego 48 głosami.

Następny punkt obrad dotyczył sprawy przedłużenia mianowania na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony dra hab. inż. Marka Jaszczuka prof. nzw. w Pol. Śl. w Instytucie Mechanizacji Górnictwa.

Wniosek Rady Wydziału Górnictwa i Geologii przedstawił Dziekan prof. Krystian Probierz.

Dr hab. inż. Marek Jaszczuk prof. nzw w Pol. Śl. ma 56 lat. W Politechnice Śląskiej zatrudniony jest od 1.06. 1974. Stopień naukowy doktora uzyskał z wyróżnieniem 19.10.1982 r. w Politechnice Śląskiej. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał z wyróżnieniem 29.11.1999 r. w Politechnice Śląskiej. Na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej Kandydat został mianowany 1.12.2002 r.

Dyscypliną i specjalnością naukową Kandydata są: Górnictwo i geologia inżynierska; Maszyny górnicze, Systemy mechanizacyjne w górnictwie oraz Mechatronika.

Główne zainteresowania naukowo-badawcze Kandydata koncentrują się na: identyfikacji obciążenia maszyn i urządzeń górniczych, interakcji systemów mechanizacyjnych i otoczenia naturalnego, modelowaniu obciążenia maszyn i urządzeń ścianowych z wykorzystaniem metod numerycznych, inżynierii systemów mechatronicznych w górnictwie, analizie skuteczności i efektywności ekonomicznej pozyskiwania węgla systemem ścianowym, oraz na bezpieczeństwie użytkowania maszyn i urządzeń górniczych.

Liczbowy dorobek naukowy Kandydata obejmuje 146 (49) publikacji, na które składają się: książki 1(1) monografie 6(2), skrypty 3(0) , artykuły w czasopismach zagranicznych 3(1), referaty publikowane za granicą 21(8), artykuły w czasopismach krajowych 68(17), referaty publikowane w kraju 44(20), ponadto 4 (4) tłumaczenia z j. angielskiego norm zharmonizowanych oraz 3(3) weryfikacje tłumaczenia z j. angielskiego norm zharmonizowanych i przygotowanie polskiej wersji. Do tego dorobku należy także dodać patenty, w tym: zgłoszenia 2 (2) i nadane 5 (2), jak również zaproszone wykłady na uczelniach zagranicznych 3(3). Kandydat ponadto ma w swoim dorobku promotorstwo zakończonych przewodów doktorskich 2 (2), promotorstwo otwartych przewodów doktorskich 3(3), recenzje prac doktorskich 4(3) i recenzje rozpraw habilitacyjnych 2(2).

Do osiągnięć dydaktycznych Kandydata należy zaliczyć opracowanie planu studiów dla I i II stopnia kształcenia dla specjalności Inżynieria Systemów Mechatronicznych. Kandydat jest inicjatorem powołania tej specjalności na Wydziale Górnictwa i Geologii, który to pomysł w toku dyskusji na forum Akademickiej Rady Programowej Centrum Edukacji w Mechatronice przerodził się w powołanie międzywydziałowego kierunku Mechatronika na Wydziałach: Elektrycznym oraz Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Kandydat prowadzi autorskie wykłady z przedmiotów: Systemy zmechanizowanego wybierania kopalin, Maszyny górnicze i maszynowe systemy mechanizacyjne dla studentów Wydz. Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej oraz z maszyn w górnictwie podziemnym dla studentów Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej, był promotorem 28 (10) prac dyplomowych magisterskich oraz 17 prac inżynierskich, 8 (1) prac zostało nagrodzonych w Konkursie na najbardziej użyteczną pracę dyplomową zrealizowaną na Wydziale Górnictwa i Geologii.

Do osiągnięć organizacyjnych Kandydata należy organizacja 17 (8) konferencji, w tym 9 (5) o zasięgu międzynarodowym. Kandydat był członkiem Komitetu Naukowego, Rady Programowo-Naukowej lub Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego 23 (19) konferencji, w tym 18 (16) o zasięgu międzynarodowym. Jest członkiem Rady Programowej czasopism: Mechanizacja i Automatyzacja Górnictwa, Maszyny Górnicze, Napędy i Sterowanie .

W ramach współpracy z przemysłem Kandydat jest autorem (współautorem) 77 (16) prac naukowo-badawczych, w tym 12 (5) finansowanych przez Ministerstwo (KBN), a 2 (2) z funduszy strukturalnych; pełni funkcję koordynatora Wspólnego Programu Badawczego o nazwie: WPB3 Infrastruktura teleinformatyczna w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy, bezpieczeństwem procesowym i bezpieczeństwem społecznym w aspekcie kontroli i redukcji ryzyka w ramach Zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego: tworzenie sieci współpracy Śląskiego Centrum Zaawansowanych Technologii na poziomie regionalnym. Z rekomendacji Dziekana Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej reprezentuje Wydział w: Radzie Zarządzającej Ośrodka Badań, Atestacji i Certyfikacji OBAC w Gliwicach oraz Radzie Zarządzającej przy Jednostki Certyfikującej CMG KOMAG w Gliwicach, których jest Przewodniczącym.

Obydwa ośrodki są jednostkami notyfikowanymi, których wyniki badań są uznawane we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto przez Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego został powołany na członka Komitetu Technicznego PKN nr 164 ds. Bezpieczeństwa w Górnictwie. Jest członkiem Rady Naukowej CMG KOMAG. Przewodniczył jury konkursu na najlepsze rozwiązanie prezentowane na: V Międzynarodowych Targach Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS 2004 oraz Międzynarodowych Targach Górnictwa i Hutnictwa Katowice 2005 i 2007.

W ramach współpracy z zagranicą Kandydat współpracował z uniwersytetami z VSB-TU w Ostrawie, The University of Calgary, The University of Laval (Kanada) oraz firmami Fraunhofer Institute – FhG – ISC, Promos (Niemcy), OKD (Republika Czeska).

Kandydat od 2000 roku pełni funkcje zastępcy Dyrektora Instytutu Mechanizacji Górnictwa ds. Nauki, a także Kierownika Zakładu Zastosowań Mechaniki w Górnictwie. Od 2006 roku jest członkiem Akademickiej Rady Programowej Centrum Edukacji w Mechatronice.

W 2007 roku Kandydat otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitne krajowe osiągnięcie naukowo-techniczne – Zespołowa III stopnia (kierownik zespołu). W 2000 roku otrzymał Nagrodę Ministra. W 2007 roku zdobył Złoty Medal Międzynarodowej Wystawy Wynalazków IWIS 2007, W 2007 roku otrzymał Medal Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych 2007, a w roku 2006 Nagroda indywidualna „Złoty Partner 2006” przyznana przez CMG KOMAG.


Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Następnie Senat w głosowaniu tajnym poparł wniosek Rady Wydziału Górnictwa i Geologii 47 głosami.

Następny punkt obrad dotyczył sprawy przedłużenia mianowania na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony dra hab. inż. Ryszarda Nowosielskiego prof. nzw. w Pol. Śl. w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych.

Wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego przedstawił Dziekan prof. Jerzy Świder.

Dr hab. inż. Ryszard Nowosielski prof. nzw w Pol. Śl. ma lat 60. W Politechnice Śląskiej zatrudniony jest od 1971 r. obecnie w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Kandydat uzyskał stopień doktora nauk technicznych w roku 1979 decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Rozprawa została wyróżniona przez Radę Wydziału. Stopień doktora habilitowanego Kandydat uzyskał w 2000 r. decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Rozprawa została wyróżniona przez Radę Wydziału. Dyscypliną naukową Kandydata jest Inżynieria materiałowa. Specjalnością naukową są: Szkła metaliczne i materiały nanokrystaliczne, odkształcenie plastyczne metali, czystsza produkcja i zrównoważone technologie.

Głównymi zainteresowaniami naukowo-badawczymi Kandydata są: Technologia wytwarzania szkieł metalicznych i nanokrystalicznych materiałów metalowych i kompozytów oraz kształtowanie ich własności głównie mechanicznych i magnetycznych. Zastosowanie mechanicznej syntezy do wytwarzania materiałów nanokrystalicznych. Badania zjawiska temperatury minimalnej plastyczności głównie w kierunku udowodnienia hipotezy, że przyczyną efektu jest specyficzne niejednorodne odkształcenie metali. Zastosowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju do wyprowadzenia i zdefiniowania pojęcia zrównoważonego procesu technologicznego, oraz opracowanie zasad optymalizacji procesu technologicznego ze względu na kryteria środowiskowe, ekonomiczne i rynkowe i społeczne w celu zastosowania tych reguł do projektowania współczesnych zrównoważonych procesów technologicznych.

Kandydat posiada liczny dorobek naukowy, który obejmuje 252 (133) pozycje, w tym 10 (0) książek, 10(0) skryptów, 3(0) monografie, 19(16) artykuły w czasopismach zagranicznych, 72(49) artykułów w czasopismach krajowych, 13(3) referatów zagranicznych, 125(65) referatów publikowanych w kraju, oraz 42 prace niepublikowane.

W ramach działalności dydaktycznej Kandydat opracował programy 17 przedmiotów, z których prowadzi wykłady ćwiczenia laboratoryjne, projektowe i tablicowe oraz seminaria na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Jest współautorem skryptów i podręczników akademickich. Był promotorem 120 prac magisterskich i inżynierskich, oraz recenzentem ponad 100 prac magisterskich i 10 doktorskich. Jest promotorem 9 prac doktorskich, z których 5 jest obronionych.

W ramach współpracy z zagranicą Kandydat w 1975 r. odbył miesięczny staż w Nowosybirskim Elektrotechnicznym Instytucie w Nowosybirsku, w 1986 odbył dwumiesięczny staż w Politechnice Budapesztańskiej, 1990-1991 kurs „Czystszej produkcji” w ramach Polsko-Norweskiego programu NiF-NOT, Podyplomowe Studim Zastosowań Matematyki w Uniwersytecie Śląskim 1991, Kandydat od 2000 roku jest członkiem stałej Komisji Rady Wydziału d/s stopni i tytułów naukowych w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa, Od 2000 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych, a od 2001 pełni funkcję kierownika Zakładu Materiałów Nanokrystalicznych i Funkcjonalnych oraz Zrównoważonych Technologii Proekologicznych. Od 2005 roku jest Prodziekanem d/s Nauki. Od 2000 roku pełni funkcję Redaktora Działowego serii Mechanika Wydawnictwa Politechniki Śląskiej. W latach 2004 – 2007 był członkiem Uczelnianej Komisji Wyborczej, a w roku 2007- jest rzecznikiem dyscyplinarnym doktorantów Politechniki Śląskiej, ponadto kandydat pełnił liczne funkcje organizacyjne na Wydziale Mechanicznym Technologicznym.

Kandydat został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, a także Medalem Edukacji Narodowej, i odznaką „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej”

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Następnie Senat w głosowaniu tajnym poparł wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego 45 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się.

Następny punkt obrad dotyczył sprawy przedłużenia mianowania na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony dr hab. inż. Bożeny Skołud prof. nzw. w Pol. Śl. w Instytucie Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania.

Wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego przedstawił Dziekan prof. Jerzy Świder.

Dr hab. inż. Bożena Skołud prof. nzw w Pol. Śl. ma lat 44. Jest zatrudniona w Politechnice Śląskiej od 1990 r., obecnie w Instytucie Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania na Wydziale Mechanicznym Technologicznym.

Stopień doktora nauk technicznych uzyskała w 1995 r., decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Rozprawa została wyróżniona przez Radę Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Stopień doktora habilitowanego Kandydatka uzyskała w 2000 r., decyzją Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Rozprawa została wyróżniona przez Radę Wydziału.

Dyscypliną naukową Kandydatki jest: Budowa i Eksploatacja Maszyn. Specjalnością naukowa są: Organizacja i zarządzanie przepływem produkcji, zintegrowane systemy zarządzania.

Główne zainteresowania naukowo-badawcze Kandydatki koncentrują się na zarządzaniu przepływem produkcji, zarządzaniu operacyjnym, zintegrowanych systemach wytwarzania i zarządzania, organizacji produkcji. Kandydatka zajmuje się planowaniem i sterowaniem przepływem produkcji; modelowaniem elastycznych gniazd produkcyjnych oraz wymianą danych, stanowiące podstawę badań symulacyjnych pracy gniazda, wybranymi zagadnieniami optymalizacji kombinatorycznej występującymi w problemach planowania i sterowania; opracowaniem efektywnych obliczeniowo metod komputerowo wspomaganego podejmowania decyzji umożliwiających integrację zagadnień planowania produkcji, organizacyjnego przygotowania produkcji oraz sterowania operatywnego; planowaniem jednoczesnej, wieloasortymentowej produkcji rytmicznej (podstawy metodyki zautomatyzowanego zarządzania przepływem produkcji, algorytmy synchronizacji przepływu produkcji). Ponadto zajmuje się zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w planowaniu zasobów w zagadnieniach zorientowanych na projekt (logika
z ograniczeniami i algorytmy rojowe) oraz w optymalizacji wielokryterialnej problemów szeregowania (algorytmy immunologiczne).

Liczbowy dorobek naukowy Kandydatki obejmuje promotorstwo zakończonych doktoratów 3 (1), promotorstwo otwartych przewodów doktorskich 4 (4), a także publikacje w liczbie 149 (48) pozycji, w tym 8 (5) publikacji w czasopismach zagranicznych, 24 (6) w czasopismach krajowych, 28 (8) w materiałach konferencji zagranicznych, 74 (22) w materiałach konferencji międzynarodowych i krajowych. Ponadto Kandydatka jest autorką 5 (2) monografii oraz rozdziałów w książkach i monografiach. Udział w pracach komitetów naukowych 25 (22), Udział w pracach komitetów redakcyjnych 4 (2).

Do osiągnięć dydaktycznych Kandydatki wliczają się 3(1) zakończone doktoraty w których Kandydatka pełniła funkcję promotora, obecnie prowadzi (4) doktoraty. Ponadto Kandydatka opracowała programy do 16 przedmiotów, z których prowadziła bądź prowadzi wykłady, seminaria, projekty. Była promotorem kilkudziesięciu prac dyplomowych. Recenzowała 11 (10) prac doktorskich. Opracowała materiały dla studentów w tym 1 skrypt i (2) monografie. Wraz z zespołem utworzyła laboratorium metod zarządzania, które ciągle się rozwija, a obecnie jest rozbudowywane o stanowisko badawcze śledzenia i raportowania produkcji. Wraz z zespołem opracowała autorskie oprogramowanie z zakresu zarządzania przepływem produkcji wykorzystywane w dydaktyce. W ramach współpracy z zgranicą Kandydatka otrzymała w Dipartimento di Ingegneria Aerospaziale w Universita degli Studi di Bologna w Bolonii we Włoszech 2-miesięczne stypendium MEN w 1995 r. oraz 3-miesięczne stypendium w ramach programu Tempus w 1997 r. Na zaproszenie uczestniczyła w kilkudniowych spotkaniach w Dortmundzie w Niemczech, w Derby w Wielkiej Brytanii oraz w Trondheim w Norwegii.

W latach 1997-2000 Kandydatka pełniła funkcje zastępcy Kierownika Katedry Technologii Maszyn i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania. Od roku 2001 do 2005 Pełniła funkcję zastępcy Kierownika Katedry Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania. W latach 2002–2005 pełniła funkcje Prodziekana ds Nauki na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Od 2003 r. pełni funkcje Kierownika Zakładu Zintegrowanego Zarządzania i Wytwarzania, a od 2005 Zastępcy Dyrektora ds. Ogólnych Instytutu Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania. Od 2003 r. jest koordynatorem współpracy z ICAM Francja. Była członkiem licznych komisji powoływanych na Wydziale.

W roku 2001 Kandydatka została wyróżniona Srebrnym Krzyżem Zasługi. 01.10.2007 Kandydatka została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 14.10. 2003 roku otrzymała także Indywidualną Nagrodę Rektora II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej, 14.10.2004 roku została wyróżniona Zespołową Nagrodą Rektora I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej, a 14.10.2005 roku Zespołową Nagrodą Rektora I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie organizacyjnej.

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Następnie Senat w głosowaniu tajnym poparł wniosek Rady Wydziału Mechanicznego Technologicznego 46 głosami przy 1 głosie wstrzymującym się.

Kolejny punkt obrad dotyczył zaopiniowania wniosku w sprawie mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony prof. dra hab. inż. Aleksandra Lutyńskiego w Katedrze Przeróbki Kopalin i Utylizacji Odpadów.

Wniosek Rady Wydziału Górnictwa i Geologii przedstawił Dziekan prof. Krystian Probierz.

Prof. dr hab. inż. Aleksander Lutyński ma 62 lata. W Politechnice Śląskiej zatrudniony jest od 01.10.1969 r. Stopień naukowy doktora uzyskał 14.12.1976 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał 28.06.1990 r. w Politechnice Śląskiej. Tytuł naukowy uzyskał w roku 10.10.2005. Dyscypliną i specjalnością naukową Kandydata są: Górnictwo i geologia inżynierska; maszyny górnicze i urządzenia górnicze, maszyny do przeróbki i utylizacji odpadówGłówne zainteresowania badawcze Kandydata to: niezawodność i trwałość górniczych maszyn wyciągowych, niezawodność i trwałość przenośników taśmowych użytkowanych w systemach odstawy kopalń podziemnych węgla kamiennego, procesy zużycia i zmian właściwości mechanicznych taśm przenośnikowych wskutek ich użytkowania oraz identyfikacja procesów obciążeń przenośników zgrzebłowych i taśmowych w stanach pracy ustalonej i nieustalonej w warunkach normalnej eksploatacji,ocena urządzeń łagodnego rozruchu stosowanych w napędach przenośników.

Kandydat jest członkiem Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2007 – 2010 r. Liczbowy dorobek naukowy Kandydata obejmuje 199 (22) publikacji, w tym: 6 (2) monografii , 3 (0) skrypty 16 (1) artykułów w czasopismach zagranicznych, 19 (1) referatów publikowanych za granicą, 79 (11) artykułów w czasopismach krajowych, 71 (6) referatów publikowanych w kraju oraz 5(1) poradników (nierecenzowanych). W swoim dorobku całkowitym Kandydat również posiada 10 nadanych patentów, a także 6(0) zaproszonych wykładów na uczelniach zagranicznych, 5(3) promotorstwo zakończonych przewodów doktorskich, promotorstwo 4 (1) otwartych przewodów doktorskich i recenzje 5(1) prac doktorskich.

W ramach osiągnięć dydaktycznych Kandydat prowadzi autorskie wykłady z przedmiotów: Maszyny i urządzenia do przeróbki mechanicznej kopalin oraz zagrożenia maszynowe i środowiskowe, Gospodarka energią, Maszyny do rekultywacji terenu, Sposoby i środki rekultywacji, Gospodarka odpadami. Był również promotorem 56 prac dyplomowych magisterskich i 20 prac dyplomowych inżynierskich przed uzyskaniem tytułu naukowego oraz 13 prac dyplomowych magisterskich i 7 prac dyplomowych inżynierskich prac po uzyskaniu tytułu naukowego. Kandydat jest promotorem 5 otwartych przewodów doktorskich. Zorganizował Studia Podyplomowe „Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie górniczym”(2006). W ramach współpracy z przemysłem Kandydat był autorem i współautorem 71 prac naukowo-badawczych i ekspertyz z czego 5 po uzyskaniu tytułu profesora nauk technicznych. Był kierownikiem prac badawczo rozwojowych projektu celowego (przed uzyskaniem tytułu). Jest kierownikiem zadania 4.4 w Foresighcie węglowym.

Kandydat, po uzyskaniu tytułu, uczestniczył w projekcie badawczym wykonywanym w Uniwersytecie technicznym w Ostrawie, był zapraszany na konsultacje naukowe i naukowo techniczne do RWTH Aachen (dwa pobyty), MGGU w Moskwie (trzy pobyty), Uniwersytetu Belgradzkiego w Belgradzie (jeden pobyt), Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie (dwa pobyty), firmie Voith Turbo GmbH w Crailsheim (jeden pobyt), a w czerwcu br do koncernu DONIECKOSTAL, kopalni KRASNOARMIEJSKAJA w Doniecku.

W latach 1993-1996 Kandydat pełnił funkcje Prodziekana ds. Organizacji Wydziału Górnictwa i Geologii. Od 2000 roku jest Kierownikiem Katedry Przeróbki Kopalin i Utylizacji Odpadów, z kolei od 1991 roku jest Kierownikiem Zespołu Systemów Maszyn i Urządzeń Przeróbczych. Od 2000 roku Kandydat pełni funkcje Kierownika specjalności kształcenia: Przeróbka Kopalin Stałych i Marketing. Kandydat jest także organizatorem i kierownikiem studiów podyplomowych „Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie górniczym”, powołanych w 2006 roku.

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Następnie Senat w głosowaniu tajnym poparł wniosek Rady Wydziału Górnictwa i Geologii 48 głosami.

Kolejny punkt obrad dotyczył zaopiniowania wniosku w sprawie mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony prof. dr hab. Olgi Macedońskiej-Nosalskiej w Instytucie Matematyki.

Wniosek Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego przedstawił Dziekan prof. Stanisław Kochowski.

Prof. dr hab. Olga Macedońska-Nosalska ma 66 lat. Urodziła się w Moskwie w rodzinie polskiej, studiowała na Wydziale Mechaniko-Matematycznym Uniwersytetu Moskiewskiego, gdzie podjęła studia doktoranckie. W roku 1969 przeniosła się na stałe do Polski, do Gliwic. W Politechnice Śląskiej jest zatrudniona od 1971 roku. Stopień naukowy doktora uzyskała w roku 1972 w Uniwersytecie Moskiewskim, a stopień doktora habilitowanego w roku 1986 w Uniwersytecie Wrocławskim. Tytuł profesora uzyskała 21.02.2005 roku. Dyscypliną i specjalnością naukowa Kandydatki są: matematyka, algebra. Główne zainteresowania naukowo-badawcze Kandydatki ogniskują się na kombinatorycznej teorii grup, badaniach w zakresie rozwiązywania znanych problemów otwartych w algebrze, np. Problem Curtisa i Andrewsa, Problem Malceva, Piąty Problem Hanny Neumann, Problem Bergmana, Problem Shalev’a i inne. Liczbowy dorobek naukowy całkowity Kandydatki obejmuje publikacje 46 (3) (w tym z listy filadelfijskiej -31), cytowania 37(5), zaproszone wykłady 9 (3), wypromowanych doktorów 3 (1) (1 przewód w przygotowaniu) Osiągnięcia organizacyjne, dydaktyczne oraz współpraca i innymi ośrodkami przedstawiają się następująco.

- W roku 1972 Kandydatka zorganizowała Seminarium z Teorii Grup (istniejące do dziś) dla studentów, przygotowując ich do podjęcia Uniwersyteckich studiów doktoranckich z matematyki. W ten sposób narodził się w Gliwicach ośrodek Matematyki Teoretycznej ceniony w Kraju i za granicą, organizujący od roku 1993 samodzielnie, a ostatnio wspólnie z algebraikami z Uniwersytetu Warszawskiego, cykliczne międzynarodowe konferencje „Groups and Group Rings”, dofinansowywane przez KBN.

- Kandydatka nawiązała współpracę naukową z algebraikami z Uniwersytetów w Toronto, Montrealu, Moskwie, Wuerzburgu, Nowym Yorku, Atenach, Barcelonie i w Kijowie. Współpraca ta zaowocowała publikacjami wspólnymi z naukowcami z tych ośrodków. Przez dwa lata prowadziła wykłady na Uniwersytecie w Toronto jako visiting professor. Jest członkiem Polskiego i Amerykańskiego Towarzystw Matematycznych.

- Kandydatka opiekowała się studenckim kołem naukowym i studentami studiującymi w ramach ITS.

- Sprowadziła do Instytutu Matematyki Politechniki Śląskiej z Kanady jako darowiznę profesorów Karrassa i Solitara 785 książek z algebry bardzo cennych dla rozwoju młodej kadry.

- Kandydatka prowadziła wykłady kursowe i monograficzne z wielu przedmiotów z zakresu szeroko rozumianej matematyki, takich jak: Algebra Liniowa z Geometrią Analityczną, Algebra Współczesna, Teoria Grup, Teoria Pierścieni i Modułów, Teoria Reprezentacji, Matematyka Dyskretna, Zastosowania Algebry, Kryptografia, Matematyka Finansowa, Kombinatoryka, Logika
i Teoria Mnogości, Historia Matematyki.

Kandydatka od 1988 roku - do chwili obecnej jest Kierownikiem Zakładu Algebry. W latach 1991 - 1993 oraz 1995 – 2002 Kandydatka pełniła funkcje Prodziekana Wydziału Mat-Fiz d/s Studenckich. W latach 1993 – 1996 była Vice-przewodnicząca Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej. W latach 1998 – 2002 Kandydatka pełniła rolę Przewodniczącej Wydziałowej Komisji do spraw naboru. Od roku 1997 - do chwili obecnej Kandydatka jest Zastępcą Dyrektora Instytutu Matematyki d/s Nauki.

W roku 1995 Kandydatka otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W roku 2000 Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 1973 roku otrzymała Nagrodę Ministra SzWiT ind.III st. za pracę doktorską. W 1980 roku otrzymała Nagrodę Brązowa Kreda w konkursie na najlepszego nauczyciela akademickiego. W roku 1987 otrzymała Nagrodę Ministra SzWiT ind.III st. za pracę habilitacyjną. W roku 1999 otrzymała Odznakę „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej”. Kandydatka była 11-krotnie nagradzana Nagrodą J.M.Rektora Pol. Śląskiej za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Następnie Senat w głosowaniu tajnym poparł wniosek Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego 48 głosami.

Kolejny punkt obrad dotyczył zaopiniowania wniosku w sprawie mianowania na stanowisko profesora zwyczajnego w Politechnice Śląskiej na czas nieokreślony prof. dra hab. Vitaliya Sushchanskyyego w Instytucie Matematyki.

Wniosek Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego przedstawił Dziekan prof. Stanisław Kochowski.

Prof. dr hab. Vitaliy Sushchanskyy ma 61 lat. W Politechnice Śląskiej pracuje od 1996 roku. Stopień naukowy doktora uzyskał w roku 1972 decyzją Rady Wydziału Mechaniczno-Matematycznego Państwowego Uniwersytetu Kijowskiego im. T. Szewczenki, a stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w roku 1991, decyzją Rady Leningradzkiego Oddziału Instytutu Matematyki AN ZSSR im. Stekowa. W roku 1994 uzyskał tytuł naukowy profesora nauk matematycznych z zakresu algebry, teorii liczb i logiki matematycznej. Dyscypliną i specjalnością naukową Kandydata są: Algebra, logika matematyczna i teoria algorytmów, matematyka dyskretna.

Główne zainteresowania naukowo-badawcze Kandydata obejmują grupy torsyjne, problemy typu Burnside’a, grupy faktoryzowalne, lokalnie skończone grupy proste, problemy ich klasyfikacji; grupy działające na drzewach, półgrupy przekształceń automatowych, problemy wzrostu grup i półgrup automatowych, dynamika ultrametryczna, logika algebraiczna i odpowiedniości Galois. Liczbowy dorobek naukowy Kandydata obejmuje 130 (72) publikacji, w tym zaproszone wykłady 10 (10), otwarte przewody doktorskie 24 (14), wypromowanych doktorów 23 (13).W ramach osiągnięć dydaktycznych Kandydat brał udział w organizowaniu nowych specjalności na kierunku matematyka: Matematyka dyskretna i matematyczne podstawy informatyki, Przetwarzanie i ochrona informacji, Matematyka informatyczna. Kandydat jest autorem programów wykładów do wyżej wymienionych specjalności z Teorii automatów, Matematycznych podstaw informatyki, Kryptografii, Teorii algorytmów, Lingwistyki Matematycznej. Kandydat był promotorem 23 zakończonych przewodów doktorskich, obecnie jest promotorem 1 otwartego przewodu. Sprawuje opiekę naukową nad 3 doktorantami. Kandydat opracował 4 podręczniki i 3 skrypty z logiki matematycznej, teorii algorytmów i teorii grup transformacji. W ramach współpraca krajowej z ośrodkami naukowymi i przemysłem Kandydat uczestniczył w seminariach naukowych, wygłosił referaty na seminariach algebraicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwerytetu w Zielonej Górze, Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 1997-2005 był członkiem komitetów organizacyjnych konferencji „Groups and Group Rings”. W ramach współpracy z zagranicą Kandydat aktualnie współpracuje z ośrodkami naukowymi w Texas A&M University (USA), na Uniwersytecie Kijowskim im. T. Szewczenki, Politechnice w Dreznie i Uniwersytecie La Sapienca w Rzymie. Kandydat jest kierownikiem Zakładu Matematyki Dyskretnej i Informatyki, a także członkiem Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego Politechniki Śląskie. Ponadto Kandydat uczestniczył w międzynarodowych projektach badawczych finansowanych przez INTAS (1994-1998) i Fundację J. Sorosa (1995-1996). Kandydat sześciokrotnie otrzymał Nagrodę J.M. Rektora Politechniki Śląskiej za osiągnięcia w dziedzinie naukowej.

Po przedstawieniu sylwetki naukowej, dydaktycznej i zawodowej Kandydata pozytywną opinię Senackiej Komisji ds. Kadry Naukowej przedstawił Przewodniczący Prorektor prof. Marian Dolipski.

Następnie Senat w głosowaniu tajnym poparł wniosek Rady Wydziału Matematyczno-Fizycznego 48 głosami.

W następny punkcie obrad Senat w głosowaniu jawnym jednomyślnie powołał Uczelnianą Komisję Wyborczą, po czym prof. J. Nadziakiewicz podziękował za zaufanie w powierzeniu mu przewodniczenia UKW przez czteroletnią kadencję.

Następny punkt obrad poświęcony był sprawie przeznaczenia dodatkowych środków na wynagrodzenia dla osób uczestniczących w realizacji projektów finansowanych ze środków, o których mowa w art. 98 ust.1 pkt 11 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Na wstępie Prorektor prof. W. Cholewa zapoznał Senat z treścią punktu ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”, który mówi że przychodami uczelni publicznej są w szczególności środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, niepodlegające zwrotowi. Ustawa upoważnia rektora do przekazywania takich środków na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi Senat.

Proponowana uchwała określa po pierwsze, że środki te będą przekazywane z uwzględnieniem uzupełniających stawek godzinowych oraz zakłada, że tak przekazywane środki nie mogą przekraczać trzykrotnej stawki indywidualnej obliczonej indywidualnie dla pracownika, w którego sprawie będzie zawarta umowa o podniesienie indywidualnego wynagrodzenia.

Po informacjach tych Senat w głosowaniu jawnym jednomyślnie podjął uchwałę w sprawie przeznaczenia dodatkowych środków na wynagrodzenia dla osób uczestniczących w realizacji projektów finansowanych ze środków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 11 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Ostatni punkt obrad Senatu poświęcony był sprawie zmiany składu Senackiej Komisji ds. Dydaktyki.

JM Rektor prof. W. Zieliński zapoznał Senat z treścią właściwej uchwały, proponując do składu Senackiej Komisji ds. Dydaktyki w miejsce przedstawiciela Samorządu Studentów Katarzyny Kozłowskiej, która zrezygnowała z członkostwa, Sylwię Szczerbę.

Senat w tajnym głosowaniu poparł tę propozycję 48 głosami.

W sprawach bieżących i wolnych wnioskach Senat podjął m.in. następujące kwestie:

- Rektor prof. W. Zieliński poinformował o decyzji Władz Uczelni w sprawie regulacji pensji na wszystkich stanowiskach pracy. Podniesienie uposażenia zasadniczego o 4,5 proc. uzgodniono ze związkami zawodowymi działającymi w Uczelni. Zgodnie z decyzją, pieniądze zostały przekazane na Wydziały i wszystkie jednostki organizacyjne Uczelni z rezerwy JM Rektora.

Regulacja spowoduje wzrost funduszy przeznaczonych na wynagrodzenia przez najbliższe 3 miesiące na poziomie około 2 mln zł, natomiast w przyszłym roku około 8 mln zł. W dużej mierze zabezpieczenie na przyszły rok stanowi dotacja z MEN przekazana w ostatnim okresie w wysokości 6 mln zł. Wymagać to będzie dokonania zmian w „Planie rzeczowo-finansowym”.

- Rektor poinformował o powołaniu Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej i zachęcał do zainteresowania się tym tematem.

- Rektor poinformował, iż do 31.01.2008 r. można przesyłać wnioski o nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową, naukowo-techniczną lub artystyczną.

- Rektor prof. W. Zieliński poinformował, iż na niektórych uczelniach powołano Studium Nauk Podstawowych, na którym po rocznym trybie lekcyjnym w ramach przedmiotów z matematyki i fizyki studenci zdecydują, na jaki wydział będą zdawać. JM Rektor poddał ten problem pod dyskusję.

- Rektor poinformował o zmianie terminu nadsyłania prac na konkurs na najlepszą pracę magisterską o Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego 2004-2006. W konkursie mogą brać udział prace obronione do 31 października 2007 r. Prace na konkurs należy składać w Kancelarii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

- Rektor prof. W. Zieliński poinformował, iż w dniach 27.05.08 – 31.05.08 na Uniwersytecie w Saratowie odbędzie się konferencja pt.: „Matematyczne metody w technice i technologiach”. Rektor zachęcał wszystkie wydziały do nawiązywania współpracy z tym Uniwersytetem.

- Prof. T. Glinka poinformował, iż 19.10.2007 r. został zatwierdzony wniosek o tytuł naukowy profesora dla prof. A. Mężyka z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Zostało również wyznaczonych dwóch recenzentów do przewodów doktorskich i habilitacyjnych.

- Prof. A. Świerniak apelował o dołożenie wszelkich starań, aby wychodzące z naszej Uczelni informacje były spójne i dokładne.

Nawiązując do informacji o regulacji płac, zapytał, czy prawdą jest, że po zmianie widełek płacowych na innych uczelniach, w tym również państwowych, pensja profesora wynosi 8.000 zł, natomiast w naszej Uczelni 6.000.

Rektor prof. W. Zieliński zapewnił, iż nie zna faktu, ażeby rektorzy uczelni technicznych dali takie wysokie podwyżki profesorom. Należy jednak rozgraniczyć pensje podstawowe od rzeczywistych zarobków, które, w opinii Rektora, są na Politechnice Śląskiej znacznie wyższe niż w innych uczelniach. Zgodnie z ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym” uczelnie wyższe wykreślono ze sfery budżetowej. Jeżeli uczelnia uzyska wysokie przychody i stwierdzi, że może przyznać podwyżki, może to zrobić na własny rachunek.

- Dr inż. D. Bismor w imieniu swoim oraz innych pracowników Instytutu Automatyki wyraził dezaprobatę związaną z wyłączeniem albo wielkimi utrudnieniami w funkcjonowaniu DOMENY Instytutu Automatyki.

Dziekan prof. J. Rutkowski zapewnił, że gdyby zwrócono się do niego z tym problemem, otrzymano by satysfakcjonującą odpowiedź.

Prorektor prof. W. Cholewa, po przywołaniu historii tej sprawy zapewnił, że jednostka może dysponować domeną, musi jednak we właściwy sposób ją zarejestrować, a z właściwej nazwy tej domeny musi wynikać, że jest to domena podległa Politechnice Śląskiej. Poza Instytutem Automatyki udało się tą kwestię uregulować na wszystkich wydziałach uczelni.

Kończąc XXIV zwyczajne posiedzenie Senatu Politechniki Śląskiej JM Rektor prof. Wojciech Zieliński podziękował za udział w obradach i dyskusję.

Redakcja (na podstawie protokołu)