Logo Strona główna   Pomoc    Przejdź w górę do witryny Biuletyn Politechniki Śląskiej
Z Życia Politechniki Śląskiej
Nr 13. Październik 2007
 
 
 
Z Życia Politechniki Śląskiej
Icon Z prac Senatu
Icon Kronika Rektorska
Icon Akty normatywne Uczelni
Icon Stopnie naukowe, tytuły, stanowiska
Icon Dział Współpracy z Zagranicą informuje
Icon Z życia CKI
Icon Działalność CEK
Icon Wydarzenia
Icon Z życia studentów
Icon Politechnika Śląska w mediach
Icon Notatki przewodniczącego RGSzW
Icon Nowości Wydawnictwa
Icon Sport
Icon Kronika żałobna
 
 
 
 
Icon
Z ŻYCIA STUDENTÓW

Wystawa prac studentów Wydziału Architektury w Aachen



W dniach 13-22 czerwca w Fachhochschule Aachen została zaprezentowana wystawa pt. „Postindustrielle Landschaft in Oberschlesien. Problem oder die Chance für eine neue Entwicklung” (Krajobrazy poprzemysłowe na Górnym Śląsku. Problem czy szansa nowego rozwoju). Na wystawie zostały przedstawione wybrane prace dyplomowe, warsztatowe i rysunki poplenerowe wykonane przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

FH Aachen jest uczelnią partnerską, z którą Politechnika Śląska współpracuje w ramach programu Sokrates Erasmus. Wystawa była kolejnym elementem wspólnych działań. W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczył dziekan Fachbereich Architektur FH Aachen Prof. Dr.-Ing Michael Wulf, profesorowie i studenci FH Aachen, oraz dr inż. arch. Ewa Wala z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, która wystawę przygotowała i zaprezentowała.

Temat wystawy nie był przypadkowy. Problematyka związana z przekształcaniem terenów i obiektów poprzemysłowych, wynikająca ze specyfiki regionu Górnośląskiego, od wielu lat jest obecna w programie studiów oraz jest przedmiotem wielu prac badawczych.

W latach 2003-2006 pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Niny Juzwy, uczestniczyli w projekcie europejskim REKULA - Restrukturierung der Kulturlandschaften (Restrukturyzacja krajobrazów kulturowych), realizowanym w ramach programu INTERREG IIIB CADSES. Projekt dotyczył krajobrazów kulturowych regionów zniszczonych niekontrolowaną działalnością gospodarczą. Realizowany był we współpracy z IBA Fürst Pückler Land GmbH (Niemcy), Fundazione Benetton Studi Ricerche i Regione del Veneto (Włochy) oraz UM Zabrze i zakończył się publikacją pt. „Landschaften verwandeln” (Przekształcanie krajobrazów) Zakończenie tego projektu było decydującym impulsem przy wyborze tematu wystawy.

Prace studenckie – główny element wystawy – zostały dobrane w ten sposób, by pokazać wieloaspektowość problematyki i różnorodność podejmowanych tematów. Rysunki poplenerowe z jednej strony prezentowały obiekty przemysłowe jako symbole w krajobrazie regionu, a z drugiej strony ukazywały wnętrza starych hal przystosowanych do nowych funkcji. Projekty dyplomowe i warsztatowe obejmowały rozwiązania w skali urbanistycznej – prezentujące możliwości nowego zagospodarowania dużych terenów poprzemysłowych, oraz rozwiązania architektoniczne – związane z adaptacją i modernizacją konkretnych obiektów poprzemysłowych. Na wystawie zostały zamieszczone także podstawowe informacje dotyczące projektu REKULA.

Wystawa z jednaj strony była okazją do dyskusji o problemach związanych z odnową terenów poprzemysłowych, a z drugiej strony o tematach prac projektowych, metodologii pracy, zakresie opracowania i technice prezentacji. Wystawa została przyjęta z dużym zainteresowaniem.

Ewa Wala
Wydział Architektury Politechniki Śląskiej


XI Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury OSSA’ Gliwice
Wyobraźmy sobie... Silesię w 2057 roku




Wyobraźmy sobie, że jesteśmy mieszkańcami jednego z największych miast w Europie. Za oknami wznoszą się wieżowce sięgające nieba, miasto nastawione na przyszłość i rozwój przyciąga turystów i wielkie inwestycje. No tak, ale gdzie my w zasadzie jesteśmy? Barcelona? Londyn? Paryż? Berlin? Nie – jesteśmy w Polsce na Górnym Śląsku!

Gdy słyszymy termin „megamiasto”, przed oczyma stają nam wizje z filmów science-fiction takich jak „Metropolis”, „Bladerunner” czy „Piąty element”. Takie obrazy pobudzają fantazję, ale patrzymy na nie z pewnym niedowierzaniem. Odrzućmy na chwilę latające pojazdy, miecze świetlne i przyjrzyjmy się samemu miastu.

„SILESIA – MEGAPOLIS?” była tematem XI Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury OSSA’07 Gliwice organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury OSSA i AEGEE-Gliwice Europejskie Forum Studentów. Warsztaty OSSA są przedsięwzięciem cyklicznym, organizowanym corocznie w mieście, w którym siedzibę ma wydział architektury którejś ze szkół wyższych. Stanowią przez to również promocję regionu, uczelni i wydziału. Tegoroczne – XI już warsztaty – odbyły się w Gliwicach w dniach 21-28 października.

Uczestnikami i odbiorcami przedsięwzięcia była grupa 100 studentów architektury i urbanistyki polskich uczelni architektonicznych, wykładowcy i moderatorzy 10 grup warsztatowych – architekci i urbaniści, a także słuchacze otwartych wykładów i dyskusji. Patronat honorowy nad warsztatami „OSSA 2007 Gliwice” objął Rektor Politechniki Śląskiej prof. Wojciech Zieliński, Dziekan Wydziału Architektury prof. Krzysztof Gasidło, Marszałek Województwa Śląskiego Janusz Moszyński, a także czternastu prezydentów miast należących do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Naszemu przedsięwzięciu patronowało także Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP o/Katowice, Towarzystwo Urbanistów Polskich, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Wybór tematu nie był przypadkowy. Na całym świecie widoczna jest tendencja do łączenia się miast w wielkie organizmy metropolitalne. Polskim przykładem tej tendencji jest 19 śląskich miast połączonych w metropolię, która bywa nazywana Silesią. W wyniku tego połączenia powstałby obszar miejski rozciągający się na obszarze 1300 km2, na którym mieszkałoby, od 2,5 do 3 milionów ludzi. Temat „SILESIA – MEGAPOLIS?” pozwala spojrzeć na proces, który jest aktualny na całym świecie, dając także konkretny przykład do dyskusji.

Eksperymentem tegorocznego OSSA było zaproszenie do uczestnictwa w warsztatach architektów, urbanistów i studentów z zagranicy – z Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Białorusi. Do podjęcia dyskusji na szerszym niż krajowe forum zainspirował organizatorów aktualny na całym świecie temat. Uczestnicy OSSA przyjeżdżając na Śląsk z różnych części Polski, a także z zagranicy, przywieźli ze sobą nie tylko własne przemyślenia, sposób podejścia do stawiania pytań i projektowania, ale także pewien obraz Śląska, niekoniecznie pozytywny. Dlatego jednym z pierwszych punktów programu, po uroczystym rozpoczęciu była wycieczka, której celem było pokazanie Śląska. Mimo ograniczonego czasu dała ona jednak uczestnikom możliwość wyrobienia sobie własnego zdania, zobaczenia Śląska z innej, nieznanej strony oraz konfrontacji ze stereotypami.

Co więcej, z rozmów ze studentami zaraz po wycieczce przebijał ogromny zapał do zmierzenia się z tematem, poczucie misji, entuzjazm – te uczucia, dla których warto jest spotykać się w ramach OSSA.

Spójrzmy więc na przebieg warsztatów okiem uczestników.

„Z małymi przerwami na wykłady gości i odrobinę snu, uczestnicy pracowali do sobotniego popołudnia. Każdy miał okazję wykazać się aktywnością i inicjatywą w dyskusjach, pracując nad modelami, makietami i kolorowymi diagramami. Niektóre grupy postanowiły nawet sięgnąć do przeprowadzania akcji w terenie, opierających się na interakcji z mieszkańcami.” – tak pracę warsztatową opisuje Mateusz Maj z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Z kolei Monika Wierzba z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej napisała po warsztatach: „Intensywna praca od rana do nocy, arcyciekawe dyskusje, tysiące pomysłów, dużo pracy i oczywiście baaaardzo intensywna integracja”.

Oprócz dyskusji, wymiany doświadczeń i integracji, warsztaty odniosły skutek w postaci 9 projektów – wizji Silesii w przyszłości. Finalna prezentacja rezultatów przybierała niejednokrotnie formę barwnego widowiska (grupy kreatywnie podeszły zarówno do tematu jak i do sposobu przedstawienia swojego pomysłu), pokazała, z jak zróżnicowanym tematem zmierzyli się studenci. Grupy skupiały się na różnych czynnikach wpływających na przyszłość Silesii, zastanawiały się nad rozwojem przestrzennym i infrastrukturalnym, stosunkach społecznych, ekonomicznych, sposobem poprawy wizerunku regionu. W różny sposób odnosiły się do tych zagadnień, co przyniosło efekt w bogactwie pomysłów. Zobaczyliśmy takie wizje regionu jak projekt miasta-pasma o szerokości 8 km, 14 wież wysokości 700 m widocznych w panoramie regionu czy zaprogramowanie niezurbanizowanych pustek Silesii w celu powstrzymania niekontrolowanego rozrostu miast. Część grup podeszła do tematu w inny sposób – proponując działania akupunkturowe, małoskalowe czy wręcz happeningowe w celu aktywizowania mieszkańców, poprawy jakości przestrzeni, czy zmiany wizerunku regionu. Pojawiła się także próba opracowania interaktywnego systemu w celu symulacji i rozwiązania problemóww róż-
nych skalach.

Aby zapoznać się z nimi szczegółowo, zapraszamy na stronę internetową OSSA’07 (www.ossa.org.pl/ossa07), na której znajduje się prezentacja prac warsztatowych. Pragniemy
również zaprosić na wystawę w galerii SARP o/Katowice, w której przez 2 tygodnie od 24 listopada będzie można oglądać związaną z warsztatami wystawę.

Mówiąc o rezultatach, należy podkreślić, iż warsztaty spotkały się z żywym zainteresowaniem ze strony uczelni, mediów i władz samorządowych. Pozwala to zachować nadzieję na to, iż wnioski z warsztatów zostaną wykorzystane w dyskusji o przyszłości regionu. Ponadto warto wspomnieć, że część grup kontynuuje dyskusję i swoje projekty!

Czekamy już na następne OSSA, na kolejne wyzwania, bo tegoroczne warsztaty utwierdziły nas w przekonaniu, że warto, a do tego czasu zapraszamy do śledzenia rezultatów OSSA’07 Gliwice. Na koniec pragniemy podziękować wszystkim, dzięki którym realizacja warsztatów była możliwa.

Hanna Szukalska
Roman Kuboś


IV Rejs Geoturystów po Morzu Bałtyckim



Już po raz czwarty studenci zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym „Geoturysta” działającym przy Instytucie Geologii Stosowanej wypłynęli w rejs po Morzu Bałtyckim. Funkcje kapitana s/y „Nitron” tradycyjnie sprawował student Wydziału Górnictwa i Geologii Bartłomiej Gajewski, natomiast opiekunami naukowymi byli: dr inż. Borys Borówka oraz mgr inż. Aleksander Frejowski.

Trasa tegorocznego rejsu – od 12 do 22 maja – wiodła od Trzebieży przez Świnoujście, niemiecką wyspę Ruden, duńskie wyspy Bornholm, Christians¸ i Frederiks¸ a następnie do Kołobrzegu i wzdłuż polskiego wybrzeża z powrotem do Trzebieży. Rejs odbywał się w różnych warunkach pogodowych – od pięknej, słonecznej pogody po opady deszczu z silnym i porywistym wiatrem.

Nasz pierwszy cel to Ruden, wyspa znajdująca się w połowie drogi pomiędzy Świnoujściem a niemiecką wyspą Rugią. Jest zamieszkana przez kilku mieszkańców, znajduje się na niej rezerwat ptaków morskich oraz niewielkie muzeum. Naszym głównym celem była jednak duńska wyspa Bornholm oraz leżące niedaleko jej wyspy Christians i Frederiks.

Bornholm jest wyspą o powierzchni około 588 km kw. należącą do Królestwa Danii, liczy około 45000 mieszkańców. Od Świnoujścia jest oddalona o prawie 50 mil morskich (1Mm to 1,852 km). Ze względu na położenie wyspa stanowiła ważny punkt strategiczny, czego pozostałością są ruiny potężnej warowni, pochodzącej z XIII wieku, zwanej Hammerhus. Był to jeden z największych zamków w Europie Północnej. W drugiej połowie XVII wieku, po zakończeniu działań wojennych pomiędzy Danią a Szwecją na Bałtyku, forteca straciła na swoim znaczeniu
i została zamieniona w koszary, a następnie więzienie. Druga polowa XVIII wieku to okres popadania zamku w ruinę na skutek powolnego rozbierania go przez mieszkańców, formalnie zakończony w 1822 roku uznaniem już ruin zamku jako podlegających ochronie prawnej. Ruiny Hammerhus znajdują się na skalistym wzgórzu, na wysokości 72 m n.p.m., na zachodnim wybrzeżu wyspy i stanowią bodajże największą atrakcję turystyczną wyspy.

Piękne chwile spędziliśmy na Christians i Frederiks, wyspach należących do grupy wysp Ertholmene (stanowią one najdalej wysuniętą na wschód część Danii). Są one zamieszkane przez około 110 osób. Trzecia z wysp – Grżsholm – jest niezamieszkana, znajduje się na niej rezerwat ptaków. Christians i Frederiks połączone są zwodzonym mostem, a pomiędzy nimi znajduje się przystań jachtowa.

Następnie udaliśmy się na wschodnie wybrzeże Bornholmu, gdzie zwiedziliśmy m.in. miasteczko Gudhjem. Podczas drogi powrotnej wiatry zagnały nas do Kołobrzegu, w którym spędziliśmy kilka miłych chwil. Podczas podróży wzdłuż polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego mogliśmy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą oraz doskonałą widocznością.

W dniu 22 maja zacumowaliśmy w porcie w Trzebieży, zmęczeni ale zadowoleni, kończąc IV Rejs po Morzu Bałtyckim.

Aleksander Frejowski
Borys Borówka


III Letnia Szkola Algebry i Topologii


Dziekan przecina wstęgę Mobiusa


„Nic nie może wiecznie trwać”, tak więc i nasza III Letnia Szkoła Algebry i Topologii, która odbyła się w dniach 3-7 września 2007 roku w Gliwicach, musiała dobiec do końca.
 
W tym roku mieliśmy więcej gości niż w latach poprzednich. Zza granicy, a dokładnie z Finlandii, przyjechał do nas pan Martin Fluch, młody pracownik Uniwersytetu Helsińskiego, który przedstawił nam dwa półtoragodzinne referaty na temat topologii algebraicznej i grup topologicznych.


Zbiorowe zdjęcie uczestników Letniej Szkoły


Oprócz pracowników naszej uczelni, prof. Vitaliya Sushchańskyyego i prof. Wilhelminy Smajdor, odczyty wygłosili także prof. Krupski z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Kulpa z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Ciesielski i dr Pogoda z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie mogło także oczywiście zabraknąć referatów studenckich, których mieliśmy w tym roku dziesięć. Po raz pierwszy w historii Letniej Szkoły odbyła się także sesja posterowa.


Podczas jednego z wykładów


Oczywiście Letnia Szkoła to nie tylko nauka, ale także okazja do integracji międzyuczelnianej. Rozpoczęliśmy ją w poniedziałek na słodko – od wspólnego wieczoru w kawiarni Totu. We wtorek, korzystając z dobrej pogody, która wyjątkowo tego dnia nam dopisała, zorganizowaliśmy ognisko i turniej siatkówki plażowej. Czas oczekiwania na kiełbaski umilał nam dr Ciesielski, grając na gitarze.

Z kolei w czwartek, pomimo strasznej ulewy, wybraliśmy się na zwiedzanie Gliwic. Odwiedziliśmy Oddział Odlewnictwa Muzeum w Gliwicach, który bardzo spodobał się naszym gościom. Myślę, że była to wspaniała okazja by promować turystykę przemysłową w naszym regionie.

Smutno nam było, gdy w piątek musieliśmy się żegnać. Mamy nadzieję, że wielu z naszych gości odwiedzi nas ponownie.

Małgorzata Blaszke

Niezwykła obrona pracy magisterskiej

4 października na Wydziale Mechanicznym Technologicznym odbyła się niezwyczajna obrona pracy magisterskiej.


Demonstracja urządzenia podczas obrony pracy magisterskiej


Studentem przedstawiającym swoje dokonania był Paweł Rajnhold z kierunku mechanika i budowa maszyn – specjalizacja: komputerowe wspomaganie projektowania elektromechanicznych układów napędowych. Tytuł jego pracy magisterskiej brzmiał „Usprawnienie procesu szlifowania noży gilotynowych do cięcia płyt presensybilizowanych”. Celem pracy było zaprojektowanie narzędzia wspomagającego procesy szlifowania a także skonstruowanie prototypu urządzenia dla firmy FUJIFILM Manufacturing Europe B.V. w Tilburgu w Holandii. Promotorem pracy był dr inż. Damian Gąsiorek a opiekunem mgr inż. Andrzej Skibniewski, który opiekował się magistrantem podczas jego pobytu na stażu w Holandii.

W obronie pracy uczestniczyli tym razem nie tylko członkowie komisji egzaminacyjnej, ale także zagraniczni goście z firmy FUJIFILM, z którymi Paweł współpracował. Na spotkanie to przyjechali zatem Theo van de Riet, Makoto Ikeda, Erwin Toet, Erik Boeren, Gerlach Hendrix z kierownictwa firmy. Praca została zrealizowana w ramach umowy między Politechniką Śląską a firmą FUJIFILM.

Obrona składała się z dwóch części. Pierwsza część obrony polegała na zademonstrowaniu w języku angielskim prototypu maszyny opracowanej przez studenta. Część druga przebiegała w tradycyjny sposób i polegała na odpowiadaniu na pytania komisji egzaminacyjnej z programu studiów.

Egzamin wypadł świetnie a Paweł Rajnhold uzyskał ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem. Praca została zgłoszona do konkursu Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej o/Gliwice na najlepszą pracę dyplomową z zakresu mechaniki w roku akademickim 2006/2007.

Po obronie pracy Paweł otrzymał już kilka ofert zatrudnienia, również z Holandii. Potwierdza to, że wysiłek związany z wyjazdem na staż zagraniczny przekłada się na wymierne efekty.

Gratulujemy!

P. D.

Studenckie prawybory

W dniu 16 października w całej Polsce młodzi ludzie ruszyli do urn prawyborczych.



Prawybory Parlamentarne zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Młode Centrum wraz z Samorządem Studenckim Politechniki Śląskiej i Parlamentem Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Prawybory miały na celu zachęcenie studentów do udziału w prawdziwych wyborach parlamentarnych 21 października, a także wyjaśnienie im procedur głosowania w miejscowości pobytu tymczasowego.

Prawybory gliwickie odbywały się w dwóch punktach. Pierwszy punkt koordynowany przez Samorząd Studencki Politechniki Śląskiej mieścił się przed Wydziałem Budownictwa Politechniki,
a drugi prowadzony przez Stowarzyszenie Młode Centrum przy ul. Zwycięstwa.

Podczas sondażowych „prawyborów studenckich” na gliwickiej uczelni swój głos oddało 638 osób. Pośród głosujących 63 proc. osób wybrało Platformę Obywatelską. Sondażowy rywal PO – Prawo i Sprawiedliwość – poparło tylko niecałe 13 proc. Gdyby głosowali wyłącznie studenci – 8 proc. poparcia zyskałby również Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci. Pozostałe partie nie miały więcej niż 3 proc. wszystkich głosów.

Platforma okazała się również liderem poza murami Politechniki Śląskiej. Komisja Prawyborcza przy ul. Zwycięstwa stwierdziła ponad 42 proc. poparcie dla tej partii wśród 210 głosujących. Zaskoczeniem była przede wszystkim przewaga LiD (18,6 proc.) nad PiS (16,2 proc). Do Rządu według głosujących w prawyborach dostałaby się jeszcze tylko Partia Kobiet (8 proc.).

Redakcja

Zaproszenie na bal doktoranta



25 stycznia 2008 roku już po raz trzeci odbędzie się Bal Doktoranta i Młodego Pracownika Nauki Politechniki Śląskiej. Impreza odbędzie się w Stołówce przy ul. Łużyckiej w Gliwicach. Na Bal zaprasza Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów. Szczegóły na www.doktoranci.polsl.pl