Icon Kronika żałobna

Icon
SPORT

Eliminacje do Akademickich Mistrzostw Świata w Match Raceingu

W weekend 13-14 października na wodach rozlewiska Wisły Śmiałej rozegrano Regaty o Puchar Zarządu Głównego AZS w Match Racingu.

Gospodarzami imprezy byli: Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk oraz Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich. Zawody były pierwszą eliminacją polskich załóg do Akademickich Mistrzostw Świata w Match Race. Do rywalizacji zgłosiło się 10 czteroosobowych załóg reprezentujących: Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Gdański, Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie, Politechnikę Śląską, Politechnikę Warszawską, Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni oraz Olsztyńską Szkołę Wyższą.

Pierwszego dnia regat, ścigaliśmy się na akwenie przed NCZ ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Komisji zdecydowało o obowiązku żeglowania z grotem na drugim refie i fokiem sztormowym. Wiatr osiągający 7. stopień w skali Beauforta mocno dał się we znaki żeglarzom i organizatorom. W sobotę dzięki dużej wytrwałości i sprawności zawodników oraz wsparciu obsady motorówki technicznej w udało się rozegrać jeden Round Robin (pojedynki każdy z każdym). W tym dniu załoga Politechniki Śląskiej zwyciężyła w jednym meczu z Konradem Wilandtem z Uniwersytetu Gdańskiego i przegrała trzy pojedynki z czego jeden przez awarie techniczną. Najwyżej sklasyfikowany po pierwszym dniu był Tobiasz Zajaczkowski z kompletem wygranych meczy.

Niedziela przyniosła diametralną zmianę pogody – sztormowe podmuchy oraz deszcz zastąpiły czyste niebo, słońce oraz bardzo słaby wiatr.

Z powodu braku wiatru nie udało się zakończyć pełnej drugiej rundy zabrakło dwóch meczy. W drugim dniu Oskar Śleziona, Damian Woroch, Radek Dąbrowski oraz Paweł Pawlik żeglowali zdecydowanie lepiej, wygrali 2 mecze i 2 przegrali, załogę najbardziej bolała przegrana z Piaseckim, ponieważ po wygranym pojedynku przed startowym i prowadzeniem w większości wyścigu załoga popełnia głupi błąd który kosztował ją stratę prowadzenia. Przypomnijmy że Patryk Piasecki należy do kadry olimpijskiej i w tym roku zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski w Match Race. Ostatecznie klasyfikacja końcowa została ustalona na podstawie procentowo określonej ilości zwycięstw w stosunku do rozegranych meczy, załoga Politechniki Śląskiej uplasowała się na dobrej 6 pozycji.

Tak regaty ocenił sternik załogi: „Zważywszy, że był to nasz debiut w tego rodzaju regatach, startowało wielu bardzo doświadczonych sterników z klas olimpijskich (również kadra PZŻ), nowy czteroosobowy skład załogi i bardzo trudne warunki atmosferyczne: wiatr w sobotę 7bft w niedzielę za to 1bft, 6. miejsce należy uznać za sukces. Doświadczone załogi skutecznie pokazały nam jakie mamy braki w technice pływania, i w taktyce. Dużo nauki i pływania przed nami, aby moc skutecznie walczyć z najlepszymi załogami w następnej eliminacji”.

Oskar Śleziona

Olympic Hopes Gliwice 2007

Podczas międzynarodowego turnieju państw nadbałtyckich BALTIC CUP odbył się turniej w najmłodszej kategorii wiekowej OLYMPIC HOPES ( do 15 LAT ) . Turniej ten był eliminacją do międzynarodowego turnieju OLYMPIC HOPES, który w tym roku odbędzie się na początku grudnia w Pradze, gdzie spotkają się drużyny z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Do zawodów w Polsce zgłosiły się dwie drużyny: z Warszawy i Gliwic. Turniej rozegrano systemem mecz / rewanż. W obu pojedynkach od początku zdecydowaną przewagę posiadał zespół z Gliwic prowadzony i trenowany przez trenera Arkadiusza Sypienia.

W pierwszym meczu Gliwiczanie zwyciężyli 10:1, a w drugim 10:0, oddając w sumie Warszawie tylko jedną partię za 1.

Wynik spotkań nie jest niespodzianką ponieważ zawodnicy z Warszawy stawiają pierwsze kroki w tej dyscyplinie natomiast zawodnicy z Gliwic mają już nie najmniejsze doświadczenie zawodnicze. Mimo niewielkich szans drużyna z Warszawy do końca ambitnie walczyła o każdy punkt.

W skład drużyny z Gliwic wchodziło dwóch zawodników z ubiegłorocznej drużyny mistrzostw Polski Olympic Hopes: skip Rafał Sypień oraz vice-skip Dominika Łasak oraz dwójka nowych zawodników rodzeństwo: Marta i Tomasz Pluta. Wszyscy zawodnicy z Gliwic są tegorocznymi medalistami Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Mamy nadzieję, że Gliwicka drużyna jako reprezentacja Polski w tej kategorii wiekowej dobrze spisze się w Pradze, o czym państwa poinformujemy.

Arkadiusz Sypień

JUDO JUDO JUDO

Puchar Polski juniorów i juniorek

27 października w Warszawie odbyły się zawody Pucharu Polski juniorów i juniorek w judo.

Wśród zawodników gliwickich złoty medal, po bardzo ciężkich pojedynkach, zdobył Jacek Malczewski (kat. wag. 66 kg). Brązowy medal z kolei wywalczył Michał Garbacz (kat. wag. 90 kg).Warto także wspomnieć o VII miejscu, wywalczonym przez Hannę Smołkę (kat. wag. 57 kg).Niestety ze względu na brak finansów w zawodach mogło wziąć udział tylko 5 osób. Trenerem gliwickich zawodników jest Bronisław Wołkowicz.

Międzynarodowy Turniej Judo Młodzików i Dzieci

Dnia 27 października w Zabrzu rozegrany został Międzynarodowy Turniej Judo Młodzików i Dzieci. Wśród zawodników gliwickich, których trenerem jest Eugeniusz Olejniczak złoty medal wywalczyli: Damian Kołodziejczyk (kat. wag. 36 kg), Oliwer Lochmajer (kat. wag. 28 kg), Piotr Moczulski (kat. wag. 30 kg), Marcin Sosnowski (kat. wag. 39 kg), Łukasz Musioł (kat. wag. 66 kg), Katarzyna Rogulska (kat. wag. 46 kg) oraz Kamil Danisz (kat. wag. 55 kg). Srebrne medale zdobyli: Gabriela Sosnal (kat. wag.36 kg), Przemysław Wietrzak (kat. wag.48 kg), Paweł Makota (kat. wag.66 kg), Jędrzej Lewicki (kat. wag. 42 kg), Jakub Węgrzynowski (kat. wag.36 kg), Patryk Kubicki (kat. wag.39 kg), Aleksandra Piątek (kat. wag. 55 kg).Brązowe medale zdobyli natomiast: Maciej Gonsior (kat. wag.36 kg), Kamil Malinowski (kat. wag.42 kg), Bartłomiej Matczuk (kat. wag.50 kg), Roman Siwy (kat. wag. 38 kg) oraz Katarzyna Maćkowiak (kat. wag.48 kg). W punktacji zespołowej zawodnicy z Gliwic wywalczyli I miejsce.

Mistrzostwa Młodziczek i Młodzików

28 października na Hali Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej zostały rozegrane Mistrzostwa Młodziczek i Młodzików o Puchar Prezesa Śląskiego Związku Judo. W zawodach udział wzięło 148 zawodników i zawodniczek. Wśród zawodników gliwickich złote medale wywalczyli Przemysław Wietrzak (kat. wag. 46 kg), Michał Pogorzelski (kat. wag. 60 kg), oraz Aleksander Piątek (kat. wag. 57 kg). Srebro zdobyli: Jędrzej Lewicki (kat. wag. 38 kg), Dorian Skrzypkowski (kat. wag. 50 kg), Michał Musioł (kat. wag. 81 kg). Medal brązowy wywalczył Marcin Tabisz (kat. wag 42 kg). W klasyfikacji zespołowej AZS Pol. Śl. Gliwice uplasował się na drugim miejscu. Pierwsze miejsce zajął klub Czarni Bytom, z kolei trzecie UKS Rydułtowy. Trenerem gliwiczan jest Tadeusz Połomski.

Eliminacje do Pucharu Polski

21 października w Bytomiu rozegrano Eliminacje Regionu Południe do Pucharu Polski juniorów i juniorek młodszych. W eliminacjach wzięło udział 198 zawodników i zawodniczek z czterech województw. Z Gliwic klasyfikacje uzyskali: Izabela Sosnowska, wygrywając w kategorii wagowej 48 kg; Aleksandra Piątek zajmując drugie miejsce w kategorii wagowej 57 kg; Dorian Skrzypkowski, wygrywając w kategorii wagowej 46 kg; Kamil Niedziela, zajmując drugie miejsce w kategorii wagowej 73 kg; Krzysztof Gaik, zajmując trzecie miejsce w kategorii wagowej 60 kg, a także Michał Pogorzelski, zajmując trzecie miejsce w kategorii wagowej 60 kg. Trenerem Gliwiczan jest Tadeusz Połomski.

Międzynarodowy Turniej Młodzików i Dzieci w Bytomiu

20 października w Bytomiu rozegrany został Międzynarodowy Turniej młodzików i dzieci z udziałem 420 zawodników z Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Anglii i wielu klubów z całej Polski. Zawodnicy gliwiccy pod okiem trenera Eugeniusza Olejniczaka uzyskali następujące wyniki: brązowe medale zdobyli Jędrzej Lewicki (kat. wag. 38 kg), Przemysław Wietrzak (kat. wag. 46 kg) oraz Aleksandra Piątek (kat. wag. 57 kg). Piąte miejsca zdobyli Filip Kujac (kat. wag. 38 kg) oraz Michał Pogorzelski (kat. wag 60 kg).