Logo Strona główna   Pomoc    Przejdź w górę do witryny Biuletyn Politechniki Śląskiej
Z Życia Politechniki Śląskiej
Nr 8. Maj 2004
 
 
 
Z Życia Politechniki Śląskiej
Icon Z prac Senatu
Icon Kronika Rektorska
Icon Akty normatywne Uczelni
Icon Stopnie naukowe, tytuły, stanowiska
Icon Dział Współpracy z Zagranicą informuje
Icon Konferencje i seminaria naukowe
Icon Z życia CKI
Icon Igry się udały!
Icon Jubileusz 35-lecia Wydziału IMiM
Icon Jubileusz „Dąbrowiaków”
Icon Europejskie Studia Podyplomowe
Icon Górnicy wkroczyli do Unii
Icon Szkolenie wietnamskich inżynierów
Icon Geoturyści
Icon Godne odnotowania
Icon Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Śląskiej w działaniu
Icon Wydawnictwo Politechniki Śląskiej prezentuje
Icon Kultura
Icon Sport
Icon Kronika żałobna
Icon
JUBILEUSZ „DĄBROWIAKÓW”

To już 30 lat minęło od czasu, gdy Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy" dał swój pierwszy występ, a dokładniej - miało to miejsce na otwarciu Igrów studenckich 18 maja 1974 roku. Pełnych 7 lat pracowali "Dąbrowiacy", by w listopadzie 1980 roku mogli wreszcie wyjechać za granice kraju i pokazać polską kulturę oraz polski folklor, a był to wyjazd do Nowosybirska i Moskwy. Na kolejne wyjazdy za granice nie trzeba było długo czekać, bo już w 1982 roku Zespół wyjechał do Włoch i Watykanu ze swoim programem artystycznym. Przez następne lata "Dąbrowiacy" odbyli liczne tournee artystyczne po niemal wszystkich kontynentach. Najczęstsze koncerty zagraniczne odbywały się w ramach Międzynarodowych Festiwali Folklorystycznych.
Ciekawym akcentem w historii Zespołu było zaangażowanie ich w 1981 roku do wystawianej w katowickim Spodku "Tragedii Romantycznej". U boku znanych gwiazd naszego ekranu, takich jak Kalina Jędrusik, Daniel Olbrychski, Krzysztof Chamiec, Stanisław Niwiński, Bogusz Bilewski i inni, odtwarzali role w "Dziadach" Adama Mickiewicza i "Kordiana" Juliusza Słowackiego.


W 1989 roku przyszedł czas na podbój drugiej półkuli - zaczął się od Stanów Zjednoczonych, gdzie sukces okazał się tak znaczny, że zaowocował jeszcze dwukrotnym zaproszeniem do USA - w 1990 i 1994 roku. W 1991 roku "Dąbrowiacy" zaliczyli Puerto Rico, a w 1999 Brazylię, gdzie spotkali wyjątkowe zrozumienie naszych gorących oberków i mazurków.
W 1992 roku występowali w Izraelu, zaś w 2000 roku w Chinach.
W 2002 roku "Dąbrowiacy" występowali w Korei Południowej podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Obecnie jest to zespół jest wielopokoleniowy, w którym razem występują tancerze dorośli, młodzież, a nawet dzieci - także rodzice z dziećmi!
Podczas koncertu jubileuszowego w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć pokazy tańców regionalnych oraz wysłuchać pieśni ludowych z repertuaru Zespołu.
Na część I koncertu złożyły się etiudy tańców regionalnych oraz przyśpiewki: zagłębiowskie, rzeszowskie, opoczyńskie, lubelskie, sądeckie, beskidzkie, jak również zabawa dzieci z Lajkonikiem. W II części przeważał motyw tańców narodowych, począwszy od poloneza i mazura, tańczonych w kostiumach stylizowanych na epoki historyczne i Księstwo Warszawskie oraz staropolskie kontusze.
Kolejnym tańcem, wykonanym przez grupę młodszą, był żywiołowy i barwny krakowiak, zaś piątkę tańców narodowych zamykał kujawiak z oberkiem, prezentowany najpierw przez duet, a następnie rozwinięty w suicie kujawskiej i łowickiej.
Na finał, czyli na deser, zaprezentowano efektowne i kolorowe tańce śląskie, a wszystko okraszone piękną ludową muzyką w wykonaniu ponad dwudziestu muzyków.
Koncert był wykonany brawurowo; z pasją i temperamentem pokazano ducha i ideę polskości, tak żywo i głęboko tkwiące w folklorze i kulturze ludowej.
W obchodach 30-lecia działalności "Dąbrowiaków" uczestniczył JM Rektor prof. Wojciech Zieliński oraz jego dwaj poprzednicy: prof. Wilibald Winkler i prof. Bolesław Pochopień. Obecny był również Prorektor ds. Dydaktyki prof. Ryszard K. Wilk.

E. Czerwień, A. Rutkowska