JUBILEUSZ „DĄBROWIAKÓW”
To już 30 lat minęło od czasu, gdy Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy" dał swój pierwszy występ, a dokładniej - miało to miejsce na otwarciu Igrów studenckich 18 maja 1974 roku. Pełnych 7 lat pracowali "Dąbrowiacy", by w listopadzie 1980 roku mogli wreszcie wyjechać za granice kraju i pokazać polską kulturę oraz polski folklor, a był to wyjazd do Nowosybirska i Moskwy. Na kolejne wyjazdy za granice nie trzeba było długo czekać, bo już w 1982 roku Zespół wyjechał do Włoch i Watykanu ze swoim programem artystycznym. Przez następne lata "Dąbrowiacy" odbyli liczne tournee artystyczne po niemal wszystkich kontynentach. Najczęstsze koncerty zagraniczne odbywały się w ramach Międzynarodowych Festiwali Folklorystycznych.
Ciekawym akcentem w historii Zespołu było zaangażowanie ich w 1981 roku do wystawianej w katowickim Spodku "Tragedii Romantycznej". U boku znanych gwiazd naszego ekranu, takich jak Kalina Jędrusik, Daniel Olbrychski, Krzysztof Chamiec, Stanisław Niwiński, Bogusz Bilewski i inni, odtwarzali role w "Dziadach" Adama Mickiewicza i "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
W 1989 roku przyszedł czas na podbój drugiej półkuli - zaczął się od Stanów Zjednoczonych, gdzie sukces okazał się tak znaczny, że zaowocował jeszcze dwukrotnym zaproszeniem do USA - w 1990 i 1994 roku. W 1991 roku "Dąbrowiacy" zaliczyli Puerto Rico, a w 1999 Brazylię, gdzie spotkali wyjątkowe zrozumienie naszych gorących oberków i mazurków.
W 1992 roku występowali w Izraelu, zaś w 2000 roku w Chinach.
W 2002 roku "Dąbrowiacy" występowali w Korei Południowej podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Obecnie jest to zespół jest wielopokoleniowy, w którym razem występują tancerze dorośli, młodzież, a nawet dzieci - także rodzice z dziećmi!
Podczas koncertu jubileuszowego w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć pokazy tańców regionalnych oraz wysłuchać pieśni ludowych z repertuaru Zespołu.
Na część I koncertu złożyły się etiudy tańców regionalnych oraz przyśpiewki: zagłębiowskie, rzeszowskie, opoczyńskie, lubelskie, sądeckie, beskidzkie, jak również zabawa dzieci z Lajkonikiem. W II części przeważał motyw tańców narodowych, począwszy od poloneza i mazura, tańczonych w kostiumach stylizowanych na epoki historyczne i Księstwo Warszawskie oraz staropolskie kontusze.
Kolejnym tańcem, wykonanym przez grupę młodszą, był żywiołowy i barwny krakowiak, zaś piątkę tańców narodowych zamykał kujawiak z oberkiem, prezentowany najpierw przez duet, a następnie rozwinięty w suicie kujawskiej i łowickiej.
Na finał, czyli na deser, zaprezentowano efektowne i kolorowe tańce śląskie, a wszystko okraszone piękną ludową muzyką w wykonaniu ponad dwudziestu muzyków.
Koncert był wykonany brawurowo; z pasją i temperamentem pokazano ducha i ideę polskości, tak żywo i głęboko tkwiące w folklorze i kulturze ludowej.
W obchodach 30-lecia działalności "Dąbrowiaków" uczestniczył JM Rektor prof. Wojciech Zieliński oraz jego dwaj poprzednicy: prof. Wilibald Winkler i prof. Bolesław Pochopień. Obecny był również Prorektor ds. Dydaktyki prof. Ryszard K. Wilk.
E. Czerwień, A. Rutkowska